צרפת – בורדו? ברור!

השם בורדו, בירת חבל נובל-אקיטן שבצרפת, מוכר היטב לכל סומלייה מתחיל ולכל חובב יין באשר הוא. טיול בבירת היין העולמית הוא טיול בין יקבים, כרמים וחופים יפים, בחבל ארץ שהוא הבריג'יט ברדו של צרפת

אקיטן החדשה (Nouvelle Aquitaine), בדרום-מערב צרפת, הוא חבל הארץ הגדול במדינה מבין 13 חבלי הארץ, שצוירו בחלוקה שנעשתה בשלהי 2015. בירתו של החבל היא בורדו, עיר שידעה ימים אפורים בשלהי המאה הקודמת ורק בשנים האחרונות עברה מהפך שעשה אותה לאטרקציה תיירותית מבוקשת.
החבל החדש כולל בתחומו את אקיטן הישנה, שהוקמה בידי יוליוס קיסר כובש גאליה. כבר אז, לפני למעלה מאלפיים שנים, הייתה בורדו העיר המרכזית של האזור. היה זה קיסר רומאי גדול נוסף, מרקוס אורליוס, שהפיח, 300 שנים מאוחר יותר (במאה ה-3 לספירה), רוח חיים בתעשיית היין סביב בורדו. מאז קשור שמה של העיר ליינות ותרמה לכך העובדה שהיא נעשתה ליצואנית מספר אחת של יין לאנגליה. אחראית לכך במידה מסוימת היא הדוכסית אלינור, שהייתה נשואה במאה ה-12 לשני מלכים. בהיותה בת 15 ירשה אלינור את דוכסות אקיטן ואין זה מפתיע שהייתה כלה מבוקשת. בחלוף 3 חודשים היא נישאה ללואי ה-7 שנעשה מלך צרפת.
לפי המסופר, בשנת נישואיה האחרונה רקמה אלינור רומן עם דוכס נורמנדי, שהיה צעיר ממנה ב-12 שנים. האפיפיור אישר את גירושי המלך והמלכה וכחודשיים לאחר מכן היא נישאה למאהבה. בחלוף שנתיים נוספות הוא כבש את תואר המלוכה של אנגליה והיא שבה להיות מלכה. אלינור ילדה 8 בנים ובנות ובהם המלכים ריצ'רד לב-הארי וג'ון, שאולץ בידי אציליו לחתום על המגנה-כרטה, הנחשבת למגילת הזכויות הראשונה בהיסטוריה. האנגלים נתנו ליין בורדו את השם Claret והמבוגרים בינינו זוכרים את גיבור סדרת הטלוויזיה המעולה, עוה"ד הססגוני רמפול, שליווה את כל ארוחותיו בכוס קלרט. ברבות השנים, פיתחו סוחרי היין של בורדו ובעלי היקבים את יישון היין בחביות והם העניקו לעולם את השיוך של היין לאזורי הגידול ול"שאטו" שבו יוצרו. בורדו נעשתה לבירת היין העולמית והמוזיאון המרשים La Cité du Vin, שנחנך לפני שנים אחדות בתחומה, רק מחזק עובדה זאת.

המאה ה-18 הייתה תקופת הזוהר של בורדו ובעת ההיא נבנו כ-5,000 בתי מידות וארמונות, נסללו שדרות רחבות וניטעו גנים. העיר העתיקה של בורדו היא הגדולה במתחמים העירוניים בתבל, שהוכרזו כאתר השימור של אונסק"ו, ולמעשה התייר אינו צריך לחרוג מגבולותיו. 350 מבנייניה של בורדו הוכתרו כמבנים היסטוריים והיא חייבת את הללו בעיקר לעשירי העיר, מרביתם סוחרי היין. הידוע והמצולם במבני הציבור של בורדו הוא ארמון הבורסה, שמקיף מחציתה של כיכר רחבת ידיים על גדת נהר הגארון. מולו, על הרציף, נפרשה על פני כ-3,500 מ"ר מזרקת מתזים, "מראת המים" ("Miroir d'Eau"), המושכת מאות מטיילים, תיירים ומקומיים, שראיתי אותם נהנים לטבול רגליים ולהתקרר בימי הקיץ החמים.

Palais Rohan, שהוא כיום ביתה של עיריית בורדו, ניצב בטבורה של העיר, בכיכר המרכזית. בעבר שימש הארמון כמעונו של הארכיבישוף ולכן הוא צמוד לקתדרלת העיר, סנט-אנדרה שמה. נושק לארמון גן העיר ובתחומו מצוי המוזיאון לאומנויות יפות. עוד מוסד תרבותי מרהיב, שזכה לתואר "המקדש של האומנויות", הוא ה-Grand Théâtre המארח בצל קורתו את האופרה והבלט העירוניים והוא מדמה מקדש יווני עם 12 עמודים קורינתיים בחזיתו. עשרות מטרים משם ניצבת אנדרטת-מזרקת הזיכרון הכבירה של ה-Girondins.

בורדו, שאליה אפשר לטוס כיום מנתב"ג בטיסה ישירה באמצעות אחת מחברות הלאו-קוסט, היא גם נקודת מוצא לטיול באחדים מאזוריה התיירותיים והמפורסמים של צרפת: אזור הדורדון על נהרותיו, מערותיו ומאכליו עם עיר השוק המקסימה סארלה, עמק שארנט שם מופק הקוניאק, עיר הנופש ביאריץ בקרבת הגבול עם ספרד לא הרחק מסן-סבסטיאן, ארץ הבסקים הצרפתית, הרי הפירינאים, החוף האטלנטי שמצפון לבורדו הנמתח עד ללה-רושל ולאיל דה-רה (אי המלך) ולקינוח פארק השעשועים הייחודי פוטורסקופ בפואטייה.

אולם, לפני שמרחיקים מבורדו, מומלץ לטייל בסביבותיה של העיר. חובבי יין רבים משוטטים ביקבים שבאזור Médoc, בחצי האי הפרוש בין נהר הגארון לאוקינוס. שם מצויים יקבים שזוכים לשם עולמי, שהמפורסם שבהם הוא שאטו לאפיט רוטשילד. אפשרות אחרת היא לצאת אל העיירה סנט-אמיליון, המרוחקת כ-45 ק"מ ממזרח לבורדו. העיירה היא אתר שימור של אונסק"ו מאז 1999 והיינות הנושאים את שמה מוכרים לכל סומלייה מתחיל. חוף האוקיינוס בדרומה של צרפת, מארח בחודשי הקיץ מאות אלפי נופשים, מקומיים וגם זרים. החופים הללו משתרעים משפך נהר הגארון בצפון עד לביאריץ בדרום. עיר תיירותית אופיינית, המרוחקת כ-65 ק"מ מבורדו, היא ארקשון היושבת בפתחו של המפרץ הנושא את אותו שם (Bassin d'Arcachon). מדרום לה מצויה הדיונה הגבוהה באירופה – Dune de Pilat. היא לא רק גבוהה אלא גם גדולה בשטחה. גרם מדרגות מוליך מעלה ומשם נשקף האוקיינוס במלוא הדרו.

 

5 מי יודע?

צילומים: Shutterstock


 1.  1. אויסטריה:
  במדריך המסעדות מישלן מ-2017 מופיעות 616 מסעדות. 27 מהן הן מבורדו. הצדפות הן אחד המאכלים שבורדו מצטיינת בהם. מקורן במפרץ ארקשון והכי כיף לטעום אותן בשוק Marché des Capucins.
 2.  2. אולה לה מקרון:
  עוגיות המקרון הן להיט עכשווי. הגרסה הקדומה ו"המקורית" של העוגייה, מקורה בעיירה סנט-אמיליון והיא מפארת את הקונדיטוריה המקומית, העושה שימוש במרשם מ-1620. המקרון המקורי הנראה ככל עוגייה, בניגוד למקרון הפריזאי הצבעוני, עשוי על טהרת חלבון ביצה מוקצף, סוכר וקרם אגוזים (תערובת של אגוזים מרים ומתוקים).
 3.  3. כבוד ראש העיר:
  ז'אק שאבן-דלמס היה ראש ממשלתה של צרפת בשנים 1969-1972 ובעיקר ראש העיריה של בורדו במשך 47 שנים (1947-1995). פסל גדול שלו ניצב בכיכר המרכזית של העיר לצד הקתדרלה. יש גם גשר מודרני הנושא את שמו. החלק המרכזי של הגשר הממוקם בין עמודים הניצבים בנהר מתרומם כמו מעלית בכל פעם שאניית קרוז מבקשת להיכנס פנימה אל הרציפים של העיר.
 4.  4. האורך קובע:
  רחוב סנט קתרין הוא המדרחוב העירוני והמקומיים מתגאים בכך שהוא המדרחוב הארוך בצרפת. הוא שזור לכל אורכו בחנויות מותגים עולמיים מוכרים לצד חנויות מקומיות.
 5.  5. המהפכה הצרפתית:
  אחד מאתרי התיירות המרשימים והמצולמים של בורדו הוא יד הזיכרון של ה-Girondins שהוא שמה של סיעה בעלת משקל בפריז של ימי המהפכה. גם קבוצת הכדורגל המקומית Girondins de Bordeaux נושאת את שמה של הסיעה המהפכנית.

לקריאת כתבות נוספות ממגזין "סובב עולם 2019" של פספורט – הקליק/י כאן

נושאים שמוזכרים בידיעה