שיא בהזמנות לאניות קרוז – 113 ספינות ייבנו עד 2027

לצי הקרוז העולמי יתוספו 264,854 מיטות וערך ההזמנות מסתכם ב-67 מיליארד דולרים. 30 מתוכן יפליגו למסעות תגלית לאזורים אקזוטיים

צילום: shutterstuck

הדיווחים של חברות הספנות במהלך חודש יולי על הזמנתן של אניות-קרוז במספנות השונות, הביאו את כלל מספר ההזמנות לשיא חדש – 113 ספינות ייבנו עד 2027. על כך מדווח האתר קרוזניוז. הערך הכללי של ההזמנות הללו מסתכם להערכת האתר ב-67 מיליארד דולרים.

בחודש יולי דווח כי החברות TUI, סיבורן, פרינסס ולינבלאד חתמו על הסכמים עם מספנות. אחדות מן הספינות הללו יסיעו אלפי נופשים ובסך הכל יתוספו לצי הקרוז העולמי 264,854 מיטות. נתון זה מלמד שעל סיפוני כל ספינה חדשה יהיו בממוצע 2,379 מיטות.

שוק המתפתח בתחום אוניות הקרוז הוא ספינות המחקר או התגלית (expedition ships). שלושים ספינות חדשות כאלה ייכנסו לשרות עד שנת 2024 וישדרגו את המסעות הללו עם ספינות המציעות תנאים נוחים בהשוואה לאניות הפשוטות, שנהגו בעבר לפעול בתחום זה. האניות הללו הן קטנות יחסית עם אפשרות להשיט כמאתיים מטיילים בממוצע. בענף זה פעילות כשלושים חברות.

זהו תחום רווחי באשר המסעות היוקרתיים לאזורים אקזוטיים כמו הים הארקטי ואנטארטיקה, מחירם גבוה. החברות הפעילות בתחום נהנות מחוג לקוחות השייך לעידן הבייבי-בומרס, שמזומנים לא חסרים להם והם כבר נטלו חלק בנתיבי ההפלגות הסטנדרטיים. גם ההתחממות הגלובלית והמסת הקרחונים מושכת לאזורים הללו מטיילים. אך הקטבים אינם היצע היעדים הבלעדי ועתה יגיעו ספינות התגלית גם לאזורים חמימים יותר כמו הקריביים עם אופי מסע ייחודי.

עוד מדווח אתר קרוזניוז כי שוק הקרוז האירופי גדל בקצב מהיר. בעוד שהשנה יפליגו 8 מיליון תושבי היבשת הישנה על סיפון אניות קרוז אזי הצפי הוא שב-2027 יעשו זאת 14 מיליון תיירים. חברת MSC מחזיקה בחלק נכבד מן השוק כאשר חלקה מגיע לכ-26 אחוזים מכלל חברות הספנות האירופאיות. קוסטה ו- AIDA שתיהן בשליטת קרניבל מצויות בטבלה אחריה.