417 מיליון ש' להתמודדות עם בולענים

הממשלה אישרה תכנית הסיוע ליישובי ים המלח וההתמודדות עם תופעת הבולענים בהיקף של למעלה מ-400 מיליון שקל. ראש המועצה האזורית תמר, דב לטבינוף: "יום חג עבור ים המלח ועבור מדינת ישראל בכלל שבטבורה ניצב אחד מפלאי הטבע הגדולים ביותר"

ים המלח, שכמעט נכנס לרשימת 7 פלאי עולם, מצטלם מדהים ממעוף הציפור. צילומים: תמר מצפיים המלח. צילום: תמר מצפי

הממשלה אישרה היום (א') את תכנית הסיוע ליישובי ים המלח וההתמודדות עם תופעת הבולענים בהיקף של 417 מיליון שקל בין השנים 2018-2022.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס לחשיבות והיקף התכנית במהלך ישיבת הממשלה ואמר: "אנחנו מחזקים את יישובי ים המלח ומסייעים להם להתמודד עם בעיית הבולענים. זו החלטה משמעותית. התופעה הזו הקשתה מאוד בשנים האחרונות על חיי התושבים באזור והשפיעה גם על התיירות באזור. מדובר בטיפול ראשוני, אך חשוב מאוד".

הנחת היסוד של הצוות המקצועי במשרד ראש הממשלה שעסק בנושא, וכלל מומחים מהמכון הגיאולוגי, הייתה כי בטווח הקצר והבינוני, אין פתרון הנדסי או תפעולי לתופעת אי יציבות הקרקע ולהיווצרותם של הבולענים. לפיכך, מדיניות הממשלה מושתתת על המשך החיים לצד הבולענים, תוך התמודדות עם האתגרים ומתן סיוע ופתרונות תעסוקתיים ליישובי האזור.

בצוות בינמשרדי שבחן את הנושא בשנה האחרונה, השתתפו משרד רה"מ, המועצות האזוריות ונציגי היישובים, משרדי האוצר (אגף התקציבים, החשב הכללי, רשות שוק ההון החיסכון וביטוח), תיירות, הגנת הסביבה, חקלאות, תחבורה, בינוי ושיכון, פנים, ביטחון, מנהל תכנון, מנהל אזרחי, המכון הגיאולוגי, החברה להגנות ים המלח, רשות המים, רשות מקרקעי ישראל ורשות הטבע והגנים.

ראש המועצה האזורית תמר, דב לטבינוף, שיבח את אישור התכנית על ידי הממשלה: "אני נרגש במיוחד. זהו יום חג עבור ים המלח ועבור מדינת ישראל בכלל שבטבורה ניצב אחד מפלאי הטבע הגדולים ביותר. במשך שנים אנו נלחמים למען הצלת ים המלח והטיפול בבולענים אשר מהווים מטרד של ממש. החלטת הממשלה מהיום מהווה חבל הצלה להמשך פיתוח ישובי ים המלח ואמירה ברורה כי ים המלח הוא נכס לאומי שאין לו תחליף. אני מודה לכל מי שלקח חלק במאמצים למציאת פתרון למצוקת האזור ומברך על כך בשם תושבי מדינת ישראל כולם".