Makam-Teaser

600 אלף נוסעים בשנה? "אנחנו לרגע לא קופאים על השמרים"

עם כ- 600 אלף טסים נוסעים בשנה, 55 טיסות שבועיות של חברת UIA, תיירות מרפא מתפתחת ומחלקת ויזות, חברת כספי תעופה נמנת על השחקניות המובילות בשוק התיירות בישראל. אייל אטיאס, סמנכ"ל החברה: "רוצים להמשיך לשבור שיאים חדשים''

אייל אטיאס, סמנכ"ל חברת כספי

אייל אטיאס, סמנכ"ל חברת כספי תעופה, הנמנת בין סיטונאיות  התיירות המובילות לקהל דובר רוסית ולא רק, המוכיחה בשנים האחרונות לא נח על זרי הדפנה.

את דרכו בענף התיירות החל אטיאס (48) לפני כ-15 שנים בחברת "אשת טורס", אז סיטונאית תיירות צנועה יחסית שהלכה והתפתחה במשך השנים בקצב מסחרר. אטיאס עבד בחברה במשך כעשור כיד ימינו של הבעלים והמנכ"ל, אפרים קרמר, תקופה בה היה אמון על תחומים רבים כדוגמת סיטונאות הצ'רטרים, תעופה, טיולים מאורגנים וחבילות נופש, ואותה סיים בתפקיד סמנכ"ל תחום תיירות יוצאת.

"זה היה בית הספר לתיירות שלי", מספר אטיאס בגילוי לב בראיון ל-"פספורטניוז". "אני לא מכיר הרבה חברות שהצליחו להכפיל את מחזור המכירות ואת היקף הפעילות שלהן פי 10 תוך עשור. למדתי המון בתקופה שלי באשת שהוכיחה את עצמה כחברה דינמית ויוצאת דופן. קיבלתי הזדמנות מהמנכ"ל אפרים להתפתח בעולם התיירות ואני חושב שהחזרתי לו ובגדול. אין ספק שזה המקום שטיפח וגידל אותי בענף".

לאחר התקופה המעצבת באשת טורס המשיך אטיאס לתפקיד מנהל חטיבה ב"אגד תיירות ונופש" שם תהה על קנקנה של תיירות הפנים, אולם ההזדמנות המשמעותית עבורו הגיעה ב-2015 עת קיבל הצעה מאתגרת במיוחד – לשמש כסמנכ"ל חברת "כספי" (כוללת בתוכה את "כספי תעופה" ו"כספי טורס") הנחשבת מזה שנים ארוכות כאחת מהחברות המובילות בתעשיית התיירות בישראל. אטיאס נכנס לנעליו הגדולות של המנכ"ל הוותיק, אבי נחום, שכיהן בתפקיד במשך כשני עשורים.

"הגעתי לכספי עם מוטיבציה גבוהה מאוד. זה לא סוד שמדובר בחברה משמעתית בשוק התיירות בישראל עם ותק של 25 שנות פעילות. פגשתי עובדים רבים ומקצועיים בעלי ידע רחב ומסירות אין קץ. הכרתי חברה שלא מפסיקה להתפתח ברמה הטכנולוגית ומשתמשת באתרי אינטרנט וביישומים שונים על מנת להנגיש שירותי תיירות הן עבור סוכני הנסיעות והן עבור הקהל הרחב".

עבור מי שלא מכיר את כספי. מהי ליבת הפעילות שלכם?

"כספי היא כאמור חברה וותיקה בענף התיירות בישראל. אנחנו בנויים ממספר מחלקות בתעשיית התעופה והתיירות אשר כל אחת מהן עונה על צרכים משמעותיים עבור ציבור הלקוחות. כספי תעופה משמשת כ-GSA של אוקראין אינטרנשיונל, חברת התעופה השישית בגודלה מבחינת היקף פעילות בישראל, עם סדר גודל של כ-600 אלף נוסעים ו-55 טיסות שבועיות ל-7 יעדים (קייב, אודסה, לבוב, חארקוב, דנייפרופטרובסק, ויניצה וזפרוזי'יה), מעבר לכך אוקראין נחשבת לחברה מובילה גם ברמת טיסות ההמשך ליעדים אטרקטיביים כמו ניו יורק, בנגקוק, בייג'ינג' וכן 2 יעדים חדשים שיושקו במהלך 2018 – ניו דלהי וקופנהאגן.

כספי תעופה, מפעילה תחתיה גם חברת טיולים מאורגנים תחת השם "מטרופול". זוהי חברה שמתמחה כסיטונאית טיולים מאורגנים לקהל דובר רוסית. החברה נחשבת שלא בכדי לאחת המובילות בתחומה בארץ עם היקף פעילות של למעלה מ-10,000 לקוחות בשנה) לכל רחבי העולם. "מטרופול" עוסקת גם בתחום תיירות המרפא והספא. החברה רוכשת מדי שנה אלפי מושבים בטיסות ליעדי ספא נבחרים כמו ליטא, אוקראינה, לטביה, ומציעה עבור קהל הלקוחות חופשות של 10-21 יום במלונות ספא מובחרים. את המותג מנהל לב קיפניס.

גם בתחום התיירות הנכנסת אנחנו חזקים. כספי מביאה ארצה מדי שנה טיסות צ'רטר לנמל התעופה עובדה (ובהמשך גם לשדה החדש בתמנע) בעיקר ממוסקבה וממדינות נוספות מחבר העמים, ובמקביל מעניקה שירותי תיירות נכנסת לסיטונאית התיירות  הגדולה ביותר בהיקף הפעילות מול ישראלים – חברת CORAL המפעילה 2 טיסות שבועיות לעובדה. בימים אלו אנחנו נמצאים בשיא העונה שמתחילה באוקטובר. מדובר על סדר גודל של כ-12 אלף תיירים בשנה, מספרים מרשימים בהחלט. את המחלקה מנהלת אילונה אפק".

ומה עם כספי טורס?

"כספי טורס היא למעשה רשת משרדי נסיעות בבעלות החברה הכוללת 7 משרדים בפריסה ארצית. בנוסף אנחנו מחזיקים ב-CALL CENTER עם אתר אינטרנט ייעודי שפונה לקהל דובר עברית וכן אתר נוסף לאוכלוסייה דוברת רוסית.

יש לנו גם מחלקה ענקית עבור סוכני נסיעות פרילנסרים אשר מעניקה להם שירותי כרטוס. לאחרונה השקנו גרסה חדשה של תוכנת BTB בשם "טריפטופ" המהווה קונסולה עבור הסוכנים ומאפשרת להם להזמין את כלל שירותי הנסיעות בצורה אינטרנטית, לרבות חבילות טיולים מאורגנים, טיסות לואו קוסט, צ'רטרים, תיירות פנים ועוד. אנחנו גם מפעילים מחלקת ויזות שמספקת אשרות לכל היעדים בעולם, החל מאשרות עבודה, ויזות עסקים, ויזות לתיירים ומוצרים נוספים".

אתה מסכם שנתיים בתפקיד. סיכום ביניים שלך?

"שנתיים מדהימות של עשייה ופעילות כמעט סביב השעון. קצבי הגידול של החברה מרשימים ונותנים לי ולעובדים כאן בכספי הרבה סיפוק – חברת התעופה אוקראין צומחת ב-30% מדי שנה, בתחום תיירות הנכנסת הצלחנו להגדיל משמעותית את נתח הפעילות שלנו בשוק, הכפלנו את פעילות הספא, הגדלנו בכ-35% את פעילות הטיולים המאורגנים, הקמנו CALL CENTER, אתר תיירות בעברית וברוסית והיד עוד נטויה. הספקנו הרבה בשנתיים האחרונות, אבל אנחנו לרגע לא קופאים על השמרים. הפנים קדימה להמשך עשייה ושבירת שיאים חדשים".

שוק הנסיעות עבר הרבה תמורות בשנים האחרונות. כיצד כספי מתמודדת עם המציאות החדשה?

"זה נכון. השוק משתנה בקצבים משמעותיים מאלו שהיו בעבר וזה מצריך מכל חברה להיערך מחדש. בשנים האחרונות השוק משתנה בתדירות גבוהה של כל שנה וחצי שנתיים, גם הטכנולוגיה והשוק הבינלאומי משפיעים חזק על השוק. ענף התעופה השתנה גם כן. זה בעיקר מתבטא במחירי התעופה שהפכו לחסרי תקדים עם ירידה בשיעור של 40-50% ב-5 השנים האחרונות. אלו אתגרים חדשים שסוכן הנסיעות המסורתי צריך לדעת כיצד לחיות איתם. אני יכול להבטיח שכספי היא חברה מספיק גדולה שיודעת לעשות את ההשקעות הנדרשות ולפעול על מנת לשמור על עצמה כגורם משפיע ומשמעותי בשוק התיירות, בעיקר בזכות היותנו בעלי זרוע סיטונאית ויכולות אינטרנטיות רחבות היקף".

מה נאחל לכם?

"כספי שואפת להיות OTA מוביל בישראל גם בתחום הלקוחות הישירים וגם בתחום לקוחות ה-BTB עבור הסוכנים. המטרה היא להמשיך ולהרחיב את היקפי הפעילות שלנו בתחומי הפעילות העיקריים ולשמור על כוחנו כחברה מובילה ומקצועית עבור צרכני התיירות במדינת ישראל ומחוצה לה".

אוקראין אינטרנשיונל

אוקראין אינטרנשיונל