איטליה: כך נערכת מדינת המגף ליציאה מהמשבר

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב telegram
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב linkedin
כמו פה, גם באיטליה בונים הקיץ על תיירות פנים. ממשלת איטליה כבר החלה לשווק את החופים, המוזיאונים, הערים והעיירות לאותם איטלקים ששנים לא טיילו במדינת המגף. ינון דותן, המתגורר עם משפחתו באיטליה ומתפרנס מתיירות, מספר איך זה נראה ומרגיש שם. תיעוד מיוחד לפספורטניוז
רומא
המדרגות הספרדיות ברומא. צילום: 123rf

שוחרי ואוצרי האומנות באיטליה חיכו בקוצר רוח לשנת 2020, השנה בה יוכלו לציין 500 שנים לפטירתו של אחד מאומני תקופת הרנסאנס הגדולים ביותר, רפאל סנציו יליד אורבינו. חלק מיצירותיו הועברו ממקומן הקבוע בערים כדוגמת פירנצה לרומא לצורך הצגתן בתערוכות מיוחדות ומפוארות. התערוכות הוקמו, הציורים נתלו על הקירות והכל היה, ועדיין, מוכן. כמו כל העולם, גם שוחרי ואוצרי האומנות האיטלקים לא לקחו בחשבון את הקורונה. התערוכות, המוזיאונים והגלריות נותרו שוממים, ממש כמו כל הרחובות באיטליה.

התמונות בחודשיים האחרונים המגיעות מרומא, בהן נראית העיר כעיר רפאים שוממת ובה ניצב אחד מסמליה האדירים, הקולוסיאום העומד לו שם שומם וריק מאדם, מותירים תחושה כאילו האימפריה הרומית נפלה בשנית. בעוד איטליה, כמו שאר העולם, מנסה להתעורר ולהתארגן מחדש אחרי מה שכולם מקווים יהיה ליום אחרי הקורונה, ברור לכולם כי יש עדיין ענף אחד שכן התרסק ועכשיו מנסים להבין איך לבנות אותו מחדש, ענף התיירות.

תחושה ש האימפריה הרומית נפלה שנית. הקולוסיאום ברומא. צילום: 123rf
גנואה, איטליה
רחובות ריקים בעיר הנמל גנואה, איטליה. צילום: 123rf

ההודעה האחרונה של ממשלת איטליה על פתיחת הגבולות בהדרגה והתרת כניסת מבקרים ותיירים מהאיחוד האירופאי, משמחת לא מעט אנשים במדינת המגף. התרת הסגר באיטליה מתבצעת באופן מדורג עם כמה שלבים. אחרי הסגר הכללי שהחל בתחילת חודש מארס, התירה המדינה החל מחודש מאי על פתיחה של כמה מבתי העסק ובתי תפילה, והחל מה 3 ביוני יוסרו הגבלות התנועה בין חבלי המדינה ויפתחו הגבולות, בינתיים עם חלק ממדינות אירופה כמו צרפת, שווייץ וגרמניה. כל הצעדים הננקטים מבוקרים בצורה קפדנית על מנת למנוע גל התפרצות נוסף של הנגיף במדינה בה נפטרו למעלה מ-31 אלף אזרחים בתקופת זמן קצרה של שלושה חודשים.

“כולנו צופים עתיד טוב יותר ומקווים שהאיטלקים ייהנו מאיטליה השנה ובשנה הבאה איטליה תהיה פתוחה לתיירות מכל העולם, גם מישראל”. ינון דותן בביתו באיטליה

פתיחת הגבולות והתרת כניסתם של תיירים למדינה היא צעד נוסף בניסיון של הממשל האיטלקי להחיות את הכלכלה המקומית. התיירות באיטליה מהווה כ-13 אחוזים מהתוצרת המקומית ומהרגע הראשון בו הוחלט במדינה על הסגר, זהו הענף אשר הושבת כליל. מתפוקה של 100 אחוזים לאפס תוך פחות מיממה, ללא ספק הישג מרשים ונדיר לקורונה. ענף התיירות אחראי ומשפיע לא רק על מיליוני בני האדם העוסקים בתחום. להפסקת הפעילות התיירותית במדינה יש השפעה ישירה על טיסות, בתי מלון והארחה, כנסים ואירועים, שירותי הסעות, שירותי ניקיון, ספקי אוכל, ספקי ציוד, משרי נסיעות, שיווק, מדריכי טיולים ועוד. אך ההשפעה היא רחבה יותר וחלה גם על מחירי הנדל”ן במדינה, נתוני אבטלה אשר מעיקים על המשק האיטלקי, תנועת סחורות וכיו”ב.

התכנית של הממשלה האיטלקית המסתמנת לקיץ הקרוב היא קריאה לאיטלקים לטייל באיטליה. הממשלה משווקת את החופים, המוזיאונים, הערים והעיירות לאותם איטלקים שבמשך שנים לא טיילו, או לא ביקרו מעולם ברוב האטרקציות שיש באיטליה. מאחר וכרגע אין צפי מתי יפתחו השמים לתנועה חופשית של נוסעים אל איטליה, הדרך היחידה של הממשלה האיטלקית להתחיל להניע את ענף התיירות היא יצירת תנאים לתיירות פנים. גם צעדים אלה ננקטים ביתר זהירות, עם הנחיות המשתנות מדי יום ועננה של חוסר ודאות המרחפת מעל הכל. בעלי מלונות, דירות להשכרה או אגריטוריזמי, טרם יודעים אם אפשר לפתוח את הבריכה, האם מותר לאכלס בחדר אנשים שאינם בני אותה משפחה, מה המרחק הנדרש בהגשת האוכל ועוד ועוד. מה שעד לפני 3 חודשים נראה טריוויאלי מחייב היום חשיבה מחודשת.

ונציה, איטליה
ונציה בימי קורונה – גונדולות מיותמות מתיירים. צילום: 123rf

גם המוזיאונים באיטליה שינו את ההנחיות בהתאם למה שמותר. הכניסה אליהם תותר כנראה רק לקראת סוף חודש מאי אך מספר המבקרים היומי יוגבל בהרבה, בהזמנת כרטיסים מראש, יתבצעו בדיקות חום טרם הכניסה, המבקרים יצטרכו לחטא את הידיים וכולם יסתובבו עם מסכות ובמרחק של לפחות מטר האחד מהשני. במוזיאונים המרכזיים תותר בתחילה כניסה רק לתושבי החבל הספציפי בו נמצא המוזיאון. מי שאי פעם ביקר במוזאונים של מדינת הוותיקן בתקופת השיא בה גדשו את המקום כשלושים אלף איש ביום, בגלריית אופיצי שבפירנצה או במוזאון המצרי שבטורינו, יכול רק לתאר ולדמיין איך הדברים יראו מעכשיו. פתיחת הגבולות, המסעדות, בתי הקפה והמוזיאונים החל מחודש יוני, יהיו כפופים לציות של האזרחים אחר ההנחיות והפרוטוקולים בדבר לבישת מסכות, איסור התקהלות, בדיקות חום, שמירת מרחק ועוד. ענף התיירות המקומי יצטרך, ללא ספק, לחשיבה יצירתית והתארגנות מחדש כי כמו שזה נראה עכשיו, התיירות לא הולכת להיות דומה כלל וכלל למה שהכרנו לפני שהקורונה הגיחה לחיינו.

בחודש אפריל התפרסמה כתבה בעיתון מקומי על גברת רומאית אשר קיבלה דו”ח ע”ס 400 יורו על כך שיצאה מהבית ללא צורך (עבודה חיונית, רפואי או קניות). הסבריה לשוטרים שעצרו אותה כי הוציאה לטיול את הצב שלה כדי שיתפנה, לא הועילו לה (סיפור אמיתי). כשאני חושב על ענף התיירות אני רואה בדמיוני את אותו צב של אותה גברת ההולך לו ברחובות העיר. התיירות, כמו הצב, ינסו להתרגל למציאות חדשה, איטית יותר, נתונה לפיקוח מחמיר של הרשויות ולחסדיהם של האיטלקים שיבואו לבקר ויניעו מחדש את הצמיחה התיירותית באיטליה. ומה באשר לטיסות מישראל? אני לא נביא, אך אני משער שאם ימשיכו לרדת עקומות הקורונה כפי שקרה בחודש האחרון, בתחילת הקיץ יחל טפטוף של טיסות לאיטליה מישראל ומי שכבר הזמין חופשה יוכל להגיע. אנחנו בתחילתו של הקיץ, תקופה שמסמנת בדרך כלל את תחילתה של עונת התיירות. השנה הקורונה טרפה את כל הקלפים ושינתה את כללי המשחק. כולנו צופים עתיד טוב יותר ומקווים שהאיטלקים ייהנו מאיטליה השנה ובשנה הבאה איטליה תהיה פתוחה לתיירות מכל העולם, גם מישראל כמובן.

לקריאת תיעוד נוסף של ינון דותן על איטליה בימי קורונה הקליקו כאן

www.donnaroma.co.il

 

שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב linkedin

השאירו תגובה לפוסט

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אשר מפר את תנאי השימוש לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.

רוצים לדעת כל מה שחם בעולם התיירות והתעופה?

הצטרפו לשירות הניוזלטר שלנו לקבלת עדכונים 24/7

התיירות חוזרת!

הרשמו למבזקי פספורטניוז וקבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות של עולם התיירות והתעופה בארץ ובעולם.