יו"ר ועדת העבודה והרווחה דורשת ממשרד הבריאות: "הציגו מתווה לקיצור חובת הבידוד למחוסנים השבים מחו"ל"

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב telegram
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב linkedin
סגרו את השמיים: אושר המתווה שנכנס אמש לתוקף ומחייב בידוד בחזור ממרבית מדינות העולם. יו"ר הוועדה למשרד הבריאות: "להביא בהקדם בחשבון את קיצור תקופת הבידוד למחוסנים ולהקדיש מחשבה נוספת לגבי מדינות שניתן לקבל מהן פטור לבידוד". עם זאת אמרה, "אנחנו במצב של ימים קריטיים לכן אין לנו יכולת להימנע מקבלת צו חובת בידוד למחוסנים ומחלימים לשבים מכל מדינה שאינה מוגדרת אחרת בצו"
צילום: 123rf

ועדת העבודה והרווחה בראשות ח"כ אפרת רייטן מרום, אישרה את צו בריאות העם בנושא חובת בידוד למחוסנים ומחלימים לשבים מכל מדינה שאינה מוגדרת אחרת בצו, שנכנס הלילה לתוקף עד 11 בספטמבר. עם זאת, ביקשה יו"ר הוועדה כי לדיון הבא, יביא משרד הבריאות בחשבון את הצורך בקיצור חובת הבידוד למחוסנים ומחלימים, שאינה נבדלת היום מחובת הבידוד המוטלת על מי שאינם מחוסנים.

כמו כן, ביקשה ח"כ רייטן לבחון שוב את רשימת המדינות שמהן לא נדרשים שבים מחוסנים בבידוד, לאור נתונים שהוצגו בפני הוועדה על ידי מתנגדי הצו. המדינות היחידות שמחוסנים ומחלימים השבים מהן לא ידרשו לבידוד על פי הצו החדש הן: אוסטריה, אוסטרליה, הונג קונג, הונגריה, טאיוואן, מולדובה, ניו זילנד, סין, סינגפור וצ'כיה.

אילנה גנס, ראש מטה בריאות הציבור במשרד הבריאות, סקרה בפני הוועדה את מצב התחלואה ואת השיקולים שעמדו מאחורי שינוי ברירת המחדל בנושא חובת בידוד לשבים מחו"ל: "אנחנו נמצאים קצת פחות מחודשיים מתחילת הגל, ועלייה של פי 300 מאומתים חדשים ביום ופי 200 במספר החולים הקשים ממה שהיינו בתחילתו. במצב הזה לקראת תחילת ספטמבר נהיה עם 12,000 מאומתים ליום. אנחנו רוצים לפתוח את שנת הלימודים ולשמור על מה שפתוח ככל שניתן למרות המגבלות. לכן חלק מהתפיסה זה למנוע כניסה של תחלואה מחו"ל. במודל הנוכחי היכולת שלנו לזהות מגמות ולהכניס מדינות לרשימה בזמן מאוד מוגבלת ולאור התחלואה העולה גם בעולם זה הכניס לנו בשבועות האחרונים הרבה תחלואה לכאן. לכן הגענו להבנה שיש לנו צורך לשנות את התפיסה וברירת המחדל".

טל פוקס, מהלשכה המשפטית במשרד הבריאות הוסיפה: "אנחנו תופסים את האמצעי של בידוד כיותר מידתי ופחות פוגעני מהגבלות על כניסה ויציאה. אדם יכול לבחור אם לצאת או לא, בהינתן חובת הבידוד. רשימת המדינות שמחוסנים ששבים מהן בכל זאת לא ידרשו לבידוד נקבעה כהוראת שעה למשך 15 ימים ולאחר מכן יהיה צורך בחידושה". עוד במהלך הדיון הבהירה פוקס כי אדם שהיה במדינה אדומה, ולאחריה שהה במדינה ירוקה טרם הגעתו לארץ, זמן השהות במדינה הירוקה יספר וירד מזמן חובת ימי הבידוד בארץ.

ח"כ יוראי להב הרצנו אמר כי השינויים התכופים בכללי הנסיעה והחזרה מחו"ל מקשים על יצירת יציבות בתוך ישראל ושאל: "למה לא לעשות משהו רוחבי וקבוע יותר, גם במחיר של פגיעה קשה יותר במרקם החיים שיביא יציבות?" עוד תהה כיצד אפשר לסווג את ארה"ב כולה, המורכבת מעשות מדינות שונות כגוף אחד? בתגובה אמרה אילנה גנס ממשרד הבריאות: "התחבטנו על כך בעבר אבל אין לנו שום יכולת להגביל או לנתר תנועה בתוך ארה"ב, וזה נכון גם בתוך אירופה. אנחנו יודעים מאיפה אדם טס, אבל לא איפה הוא היה וביקר לפני כן. מי שירצה לרמות אותנו, יוכל לעשות זאת. זה פשוט לא ניתן ליישום".

לצד זאת, עלו בדיון גם ספקות והתנגדויות לגבי נחיצות הצו הגורף: רחלי דנקנר, איגוד רופאי בריאות הציבור אמרה: "יש חשיבות רבה לזיהוי החולים ששבים מחו"ל, אבל אנחנו סבורים שיש מקום לעשות בידוד דיפרנציאלי, מחוסנים צריכים בידוד של 3-5 ימים במהלכם ניתן יהיה להוכיח שהם לא חולים, בניגוד ללא מחוסנים שצריכים בידוד מלא".

גיא רגב, המטה האזרחי לשמיים פתוחים אמר: "הצו הוא זה דה פקטו סגירת השמיים ואתם הולכים לאבד את אמון הציבור. כל העולם הולך בכיוון הפוך לחלוטין. שדות תעופה בעולם הומים ואנחנו היחידים שהולכים הפוך. היחידים שלא מפרידים בין מחוסנים ללא מחוסנים למרות שכבר הוכח שמחוסנים נדבקים ומדביקים פחות. הנתונים שהוצגו על ידי משרד הבריאות מסתכלים על 10 ימים אחורה, אותו אדם יכול היה להידבק בימים 8-10 בארץ. בחודש האחרון נכנסו מחו"ל 2,200 מאומתים מתוך חצי מיליון. זה פחות ממה מתגלה בארץ ביום. יש יותר סיכוי להידבק בסופר בישראל וזה אומר ש-99% נתון מהאנשים יכנסו לבידוד סתם" (מצ"ב סרטון)

עו"ד דוד שפרכר, מומחה לתעופה אזרחית אמר: "מצד אחד אנחנו חייבים כולנו להיתרם למאמץ להורדת התחלואה, אבל אי אפשר להמשיך את הניהול כמו שהוא עכשיו. באוסטריה יש לנו 77 חולים ל-100,000 איש ולעומת זאת בפולין 5.12 חולים ל-100,000, וכל מי שחוזר מפולין מחויב בבידוד ומאוסטריה לא. גם סיישל שהוצאה בשבוע שעבר מצו משרד הבריאות חזרה הבוקר לחובת בידוד, למרות ששם יש ירידה של 70% ירידה באחוזי ההדבקה".

טלי לאופר, מנכ"לית התאחדות סוכני הנסיעות: "ראוי שהוועדה תפסיק להשתמש במכבסת מילים ותקרא לילד בשמו – חובת הבידוד של 7 ימים מרוב מדינות העולם משמעה סגירת שמיים דה פאקטו. סגירת שמיים שממיטה מכת מחץ על ענף הנסיעות. יו״ר הועדה ציינה בדיון שראוי שכל ענפי המשק ייכנסו מתחת לאלונקה. בשבילנו התקנות הללו זה לא להיכנס מתחת לאלונקה, זה להיכנס לארון קבורה. אני סבורה שכל זמן שהמדינה נוקטת במדיניות כל כך נוקשה של מניעת סיוע ותמיכה מענף שהיא מקריסה בעצם הנחיותיה, כך ראוי שהיא תשקול בעשרת אלפי מונים של זהירות נקיטת צעדים כל כך דראסטיים אשר פוגעים בחופש התנועה של האזרחים ובחופש העיסוק של כל ענף הנסיעות".

לאור הדברים שהוצגו, סיכמה את הדיון יו"ר הוועדה ח"כ רייטן כך: "יהיה נכון להמליץ לקבל את הנוסח הזה לתקופה של כחודש בלבד, כאשר הבקשה שלנו להמשך היא להביא בהקדם בחשבון את קיצור תקופת הבידוד למחוסנים ולהקדיש מחשבה נוספת לגבי מדינות שכן ניתן לקבל מהן פטור לבידוד. אנחנו במצב של ימים קריטיים. אין לנו עדיין נתונים מלאים לגבי תוצאות של החיסון שלישי, אנחנו לקראת פתיחת שנת הלימודים, חגים ועוד וניסיון להימנע מסגר רביעי ולכן אין לנו יכולת כרגע להימנע מקבלת הצו".

שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב linkedin

השאירו תגובה לפוסט

תגובה אחת

  1. איפה מרץ, סגרו אותנו פשוט נורא תתביישו מרץ ,מפלגת העבודה יפי הנפש

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אשר מפר את תנאי השימוש לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.

רוצים לדעת כל מה שחם בתיירות ותעופה?

הצטרפו לניוזלטר ותקבלו את החדשות והעדכונים של עולם התיירות והתעופה לתיבת המייל

התיירות חוזרת!

הרשמו למבזקי פספורטניוז וקבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות של עולם התיירות והתעופה בארץ ובעולם.