שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב telegram
שיתוף ב twitter

אביגל שורק: "אל על תהיה חברה רווחית. ננצח בכל תחרות"

מנכ"ל אל על, אביגל שורק, שנכנס לתפקיד בעיצומו של משבר הקורונה, משדר אופטימיות למרות כל הקשיים. "כשהקורונה תחלוף אל על תהיה חברה מצוינת ויעילה"; "נתב"ג הוא אחד הסיכונים הכי נמוכים שיש. אם יעשו סקר בקניון באילת, יגלו שהוא אחד המקומות הכי מסוכנים ואין לי שום דבר נגד קניונים. אני מקווה ומאמין שמדינת ישראל יכולה להיות בחזית פתרון התעופה"
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב linkedin
מנכ"ל אל על, אביגל שורק, התפטר מתפקידו
אביגל שורק, מנכ"ל אל על. צילום: תמר מצפי

אביגל שורק נכנס לתפקיד מנכ"ל חברת אל על בינואר החולף. כלומר, בשיא משבר הקורונה – התקופה הקשה ביותר בתולדות ענף התעופה. למרות כל הקשיים והמכשולים, שורק, שהגיע לאל על מארה"ב, שם כיהן בשנים האחרונות בתפקידי ניהול שונים בתחום הדלק, שידר אופטימיות לאורך כל הריאיון לפספורט. לעיתים, נדמה, אופטימי מדי, נוכח עוצמת המשבר, התחרות הגוברת אל מול חברות תעופה זרות בקווים החמים ואין ספור מכשולים נוספים, הניצבים כיום בפני אל על והתעופה הישראלית כולה.

לא באמת אפשר לנהל את אל על כשבכל בוקר אתה נדרש לכיבוי שריפות. האם בדיעבד היית לוקח על עצמך את התפקיד בעיתוי הזה?
"אני אדם שמונע מאתגרים וברוך השם לא חסר. תפקיד מעניין, מרתק שנוגע בהמון גזרות וחזיתות. אני מאמין שאם נעשה גם נצליח".

סגירת מדינות והטלת מגבלות ובידוד על הטסים לחו"ל, זה כבר משהו שלא תלוי בך ולא משנה מה תעשה
"זה נכון אבל אני מטבעי אדם אופטימי. אני חושב שבסוף התנועה תחזור. כמו שמדינת ישראל הטיבה לעשות 'תו ירוק', 'תו סגול' ו'תו שמח', בסוף יהיה גם 'תו תעופה'. כשיהיה 'תו תעופה', יהיה מתווה איך להפעיל את הענף בתקופת הקורונה. אני בטוח שנצליח".

עד כמה החלטת משרד הבריאות האחרונה (נכון לכתיבת שורות אלה) לאפשר למחוסנים בבוסטר השלישי לשוב מחו"ל ללא צורך בבידוד בחזור, משמחת אותך?
"קודם כל זו התחלה אבל את הקיץ אי אפשר להחזיר לצערי. הנזקים שנוצרו הם הנזקים שנוצרו. בין שמח לעצוב, אני קודם שמח. בין טוב לרע, זה טוב. אבל צריך לזכור שאת הנעשה אין להשיב. הקיץ הזה הוא בחזקת ביצה שנשברה והמדיניות היא של חוסר יציבות ועקביות. יגידו לא יודעים, הקורונה מחלה שהיא דינמית, אי אפשר לדעת לאיפה זה הולך. כל זה נכון, אבל בארה"ב לדוגמא, שזו מדינה שאפשר ללמוד ממנה דבר או שניים, אין זיגזג. אתה קובע מדיניות וחי איתה. גם פה צריך תיירים ולמצוא פתרון לילדים. מדינת ישראל מתנהגת כמו סירת מרוץ. צריך לקבוע מדיניות, אסטרטגיה, להיצמד אליה כי אי הוודאות משפיע על הביקושים ועל היכולת להתנהל לאורך זמן".

מה אתה מצפה כעת מהמדינה?
"המדינה צריכה להכיר בנזקים שנוצרו ולפצות בהתאם. לפצות על הקיץ שפגע בנו בצורה מאוד משמעותית. דבר שני, צריך להתחיל כמה שיותר מהר במתווה של כניסת תיירים ולאפשר לילדים לטוס. אלה שלושת הדברים שאני מצפה מהמדינה. אני חושב שמדיניות ההפחדה בנתב"ג היא לא רלוונטית, גם לא מוצדקת וגם לא טובה. איך אני יכול לנהל חברה עם כל מדיניות הזיגזגים הזו? השינוי במדיניות מביאה ניצנים של תקווה. אבל הרבה פעמים שאתה רואה אור בקצה המנהרה זה בתוך רכבת".

בדו"חות נתב"ג של חודש יולי ניכרת מגמה שבה חברות הלואו קוסט חזרו ובגדול. בכל חודש הן מעלות את אחוזי התפוסה שלהן. הן כבר חולשות יחדיו על יותר מ-15% מהתנועה בנתב"ג. גם חברת התעופה האמריקנית יונייטד איירליינס מכרסמת בקו של אל על לארה"ב ואוטוטו עוברת אתכם בנתח שוק. איך אתם מתמודדים עם זה?
"לואו קוסט בגדול, זה מוצר לא זהה למה שאנחנו מציעים. אנחנו תחרותיים מאוד מול חברות הלואו קוסט ובטח מול יונייטד. נותנים מוצר עם איכויות אחרות, ברמה אחרת. לא תמיד פונה לאותם קהלים. ברבעון השני של השנה עלינו לנתח שוק של ,30% שמראה שהיכולת השיווקית והמוצר של אל על מאוד אטרקטיביים.

ספק אם ברבעון השלישי של השנה נראה את אותה מגמה כשלא מעט חברות תעופה ישובו לפעול
"אל על תהיה חברה רווחית. אל על נוקטת בצעדים כלכליים. חוזרות חברות לפעול, יהיה רבעון אחר בגלל ההגבלות וגם בגלל שחברות תעופה מקבלות סבסוד כזה או אחר. התחרות לא שווה כשיונייטד מפעילה קווים לארה"ב ומקבלת סבסוד מהממשלה. ההסתכלות על העסק בישראל שונה וגם פה בישראל, המדינה צריכה להסתכל שהתחרות תהיה הוגנת. אני באופן אישי בעד תחרות שהיא הוגנת. הכוונה שכולם מתחילים מאותה נקודה, אז ננצח כל תחרות. צריך לוודא שהתחרות הוגנת".

את חברות התעופה מאיחוד אמירויות אתה עדיין לא מרגיש בגלל הקורונה, אבל התחרות משם רק תלך ותגדל. מעל סעודיה אל על לא טסה. אלה פרמטרים שלא משחקים לטובת אל על
"אתה לא יודע מה אנחנו עושים. בוא נגיד שגם אנחנו לא יושבים בחיבוק ידיים. גם עובדים על כל מיני מהלכים, שישפרו את המצב התחרותי שלנו".

רבים בתעשיית התעופה סבורים במשך הרבה שנים שאין מקום לשלוש חברות תעופה ישראליות. מהי עמדתך בנושא?
"אנחנו שוכחים משהו מאוד מהותי, השוק בישראל גדל מ-2013 עד 2019 כמעט פי 2, מ-13 מיליון נוסעים ל-24 מיליון נוסעים וישראלים אוהבים מאוד מאוד לטוס. אני בעד תחרות חופשית והוגנת וככל שתנאי השוק מאפשרים ללקוחות ליהנות, כוחות השוק יעשו את שלהם. אל על תדע להתמודד עם התחרות. עושים מה שצריך כדי שאל על תתמודד עם התחרות. יש לנו דרך קלה ומהירה יותר. אם יהיו כל התנאים, נדע להתמודד".

ללא עזרה מהמדינה?
"המדינה מבינה שצריכה לעזור ותעזור".

מנכ"ל האוצר, רם בלינקו, אמר שאתם לא צריכים צי מטוסים כל כך גדול
"מנכ"ל האוצר איש חכם, כבודו במקומו מונח. אנחנו מתאימים את היקף הפעילות לאיפה שאנחנו חושבים שהשנים הקרובות יהיו".

אבל יש לך בחברה טייסים ממורמרים, עובדים מפוטרים ובחל"ת. כועסים. יש חובות עבר. איך זה להיות מנכ"ל של חברה עם כל המורכבות הזו?
"הקורונה הגיעה ועדיין פה, אבל תחלוף. כשתחלוף אל על תהיה חברה מצוינת, יעילה, חזקה שכל העובדים והלקוחות יתאחדו מאחוריה ונביא אותה הכי חזק שאפשר".

עשיתם מאמצים ברבעון השני של השנה אבל כשאתה בוחן לעומק את מה שקורה בפועל, עם כל רגולציה והבעיות, נראה שאין עתיד לתעופה הישראלית
"יש עתיד מאוד טוב לתעופה הישראלית ככל שהמדינה תחליט שהיא רוצה תעופה. אם יסגרו את נתב"ג למשך 3 שנים נהיה בבעיה גדולה. אם תאמץ 'תו ירוק' ותחליט שתעופה הוא ענף אסטרטגי כמו ענפים אחרים, מלונאות, חקלאות, בידור, אולמות אירועים, גם תעופה תחזיק. אנשים מחכים לטוס, רק מחכים להזדמנות הזו". ˆ

אביגל שורק
אביגל שורק: "כשאני קם בבוקר השיר שלי בלב הוא איך לעשות את אל על חברה הכי טובה שאני יודע". צילום: תמר מצפי

הסיפור שמאחורי השם אביגל

מאחורי השם הלא שגרתי אביגל, מסתתר סיפור מעניין. אביגל קרוי על שם סבו, ליפא גל, שהיה איש קק"ל וממקימי הנגב ומי שהיה אחראי על ייבוש החולה ומנהל הכשרת הישוב. משפחה שורשית.

בהר מחיה שבאזור הר הנגב, ישנו מצפור הקרוי על שם הסב – מצפור ליפא גל. ההר המתנשא לגובה של 600 מ' מעל פני הים, צופה לעבר עתיקות עבדת והנגב הצפוני. יש מצפור נוסף המשקיף על ימת החולה. חלק אחר של המשפחה, הם ממקימי קיבוץ שובל בנגב שבו גם נולד אביגל.

 

"למה מטפסים על האוורסט? כי זה אתגר אישי"

אביגל שירת כאיש קבע בחיל האוויר. השתחרר בדרגת רב סרן. לא אהב את הפוליטיקה הארגונית והחליט לצאת לשוק הפרטי.

בארה"ב, כיהן בתפקידים שונים בתחומים שונים: דלק, ריטייל, מיזוגים ורכישות, אחראי על אסטרטגיה. למעשה, עסק בכל תפקידי הליבה הניהוליים, מסחר ופיתוח עסקי.

כשמשפחת רוזנברג, בעלת השליטה באל על, חיפשה מנכ"ל לחברה, שורק קיבל פנייה מהחברה. כשקיבל את התפקיד הוא למעשה ויתר על שכר שנתי המוערך בכ-2 מיליון דולר בחברה צומחת ועל הדרך גם על חיים בלי כאב ראש גדול.

מדוע בחרת לחזור לארץ ולנהל את אל על. למעשה, להכניס ראש בריא במיטה חולה?
"אני זוכר שהיה לי שיקול אחד מאוד משמעותי. בנובמבר אני אהיה בן 44 ושאלתי את עצמי, כשאני אמות, מה אני אזכור מהחיים? כמה כסף צברתי או איזה חוויות ודברים משמעותיים עשיתי בחיים? לכסף יש תועלת אישית פוחתת. המיליון הראשון מאוד חשוב וגם השני. אבל, אני במקום כזה שאני רוצה לעשות דברים משמעותיים בשבילי ובשביל אנשים אחרים. בסוף, מרחב השיקולים יותר רחב מכסף וקשור לאתגר אישי. אני תמיד מביא את הדוגמא למה מטפסים על הרים, על האוורסט, מסיבות יותר רחבות מכסף, זה אתגר אישי".

כמה מילים על בעלי אל על, משפחת רוזנברג ועל יו"ר החברה, עמיקם בן צבי
"בני משפחת רוזנברג מאוד אוהבים את החברה. אנשים מחויבים. נותנים לעבוד. עם עמיקם יש לי קשר עבודה טוב. הוא מחויב לחברה. איש מנוסה".

 

"השיר שלי בלב הוא איך לעשות את אל על חברה הכי טובה שאני יודע"

איזה מנהל אתה? כזה שבכל בוקר למשל חייב לדעת האם כל המטוסים נחתו בזמן או שאתה משחרר ומאציל סמכויות?
"כמנכ"ל אני סומך מאוד על הסמנכ"לים. בונה תהליכי עבודה וניהול שמאפשרים לי לדעת מה שאני צריך בזמן הנכון ולאפשר לסמנכ"לים מרווח עבודה. אם צריך לדעת, דברים, אני יודע. יש מנגנוני שליטה ובקרה שמאפשרים לסמנכ"לים לשלוט".

בחזון שלך כמנהל, איך אתה רואה את אל על, נגיד, בעוד 3 שנים מהיום?
"אל על תתרחב בכל שרשרת הערך, תיתן חוויית שירות ללקוחות שלה, תהיה חברת שירות מהטובות או הטובה בישראל. מקום מעולה לעובדים שלה ותיצור מנגנונים שיאפשרו לכולם ליהנות מזה. אל על יכולה לגדול הרבה יותר, עם שיתופי פעולה וגידול ישראל כמעצמת תיירות".

כשאתה קם בבוקר, כמנהל, אתה חושב איך לכבות שריפות?
"כשאני קם בבוקר השיר שלי בלב הוא איך לעשות את אל על חברה הכי טובה שאני יודע. לפעמים צריך לכבות שריפות, זה חצי יום לחלום, חצי יום לכבות שריפות".

הגעת לאל על מהשוק האמריקאי. איזה כלים ניהוליים הבאת לאל על משם?
"אל על תהיה חברה תחרותית, מכוונת לקוח, מכוונת בשורה התחתונה כחברה שיודעת לתת את השירות הכי טוב, הכי מהיר. חברה שתיתן מוצר שלאף חברה אין בעולם. העובדים באל על מצוינים, מסורים, נאמנים".

מי שנשאר מהעובדים
"זה נכון. אני מכבד את ההחלטות של מי שהיה לפני והכול היה לטובת העניין ובנסיבות האירועים. יש לי כבוד והערכה".

 

"גם אנחנו לא יושבים בחיבוק ידיים". אביגל שורק. צילום: תמר מצפי

 

רוצים לדעת כל מה שחם בתיירות ותעופה?

הצטרפו לניוזלטר ותקבלו את החדשות והעדכונים של עולם התיירות והתעופה לתיבת המייל

השאירו תגובה לפוסט

26 תגובות

 1. איך הם ינצחו אם הם נותנים שירות של חברת לאו קוסט עם מים וסנדביץ עלוב אבל עם מחיר של טיסה סדירה

  1. הוא חולם בהקיץ, זה ילך ויהיה יותר גרוע. נראה לי שהבעליםהחדשים של אל על יברח מפה.

 2. הבעלים הקודמים שגרפו מאות מיליונים חייבים להיתבע על ידי עובדים
  כי הם רכשו את חברת טוס ולא פשטו רגל
  הם הפילו גם את קלאב מרקט
  חייבים לתבוע אותם

 3. אין ספק שאמונה זה דבר חשוב. אבל כדאי שהמנכ״ל יירד קצת לקרקע ולא יפזר אשליות.

 4. חמוד.. לך תפרסם איזה סטורי באינסטוש ותפסיק למכור לנו חלומות.

 5. שורק יקר , כבר השודדים לקחו את כל הכסף מהכדים . להביא לך סוס שתוכל גם לברוח ?

 6. מתי יוכרז על פשיטת רגל באל על ואחרי החגים הולכים הבייתה עוד 1000 עובדים הגיע הזמן לפרק את החברה.

 7. מנכ"ל תמים ואופטימי.
  עם גישה כזו כדאי שתנהל חברה רעננה עם עתיד. שם תוכל לתרום .
  אתה מבזבז את זמנך.
  גם אליטליה הרימה ידיים.

 8. ברור שהיא תהיה רווחית!
  יש להם אסטרטגיה מעולה
  בהוצאות הצבור שותף, וההכנסות הולכות לחברה
  איך לא חשבו על זה קודם?

 9. כן. עם מחירים גבוהים יחסית למתיחרים ושרת גרוע. תגיעו רחוק….

 10. מקווה שכן,אבל כדי להצליח יצטרכו להוריד מחירים בצורה רצינית,ולהשוות את השירות שנותנים המתחרים… אחרת זו תהייה חברת תעופה ייעודית לחרדים ומהם לא תבוא הישועה …הם לא יצילו את החברה…

 11. צריך להוריד מחיר ולהשוות את איכות השירות לזה של המתחרים… הלוואי ויצליחו אבל לפני הקורונה זה רק התחיל לקרות .. אחרי הקורונה יהיה הרבה יותר קשה…

 12. אני חושב שהמנכל צודק.
  אלעל אחרי הקורונה תעשה את אותה עבודה עם כמחצית מהעובדים. יש לנו מטוסים חדשים שלא דורשים הרבה תחזוקה וההסתדרות מאפשרת להנהלה לפטר עובדים שלא נדרשים. אלעל חברה מצויינת. תראו את הדוחות בעוד שנה…

 13. אל על תהיה תמיד חברה גרועה, מנוהלת ע'י ועדי העובדים, חזון המנהלים לא חשוב לועדים, בעיניהם הלקוחות לא חשובים, אפילו הנוסעים המתמידים, רק שיכרון הכח שלהם חשוב

 14. שווה שיבדוק איפה חלק מהסמנכלים שהוא מכנה "מדהימים" גולשים חלק ניכר מהיום ובמה הם עסוקים…
  הסיפור שם של המינויים לא ממש ברור

 15. עוד מנכ"ל כמו כל הקודמים
  מדבר בגרפים טבלאות סקרים ויועצים
  תשאל את העובדים הם יודעים הכי טוב
  אתם באים הולכים אנחנו נשארים

 16. חבורת סמנכלים טיק טוק מרקדים ומעלי סטורי. עושקים את החברה עם אפס תוצאות.
  אחרי החגים זה ידוע שיפטרו 1000 עובדים ובהמשך פשיטת רגל והשתלטות של המדינה

 17. תחזור לאמריקה. אלעל עם ההנהלה והסמנכלים זאת מיטה חולה אנוש

 18. ההנהלה הקודמת היתה חרוצה, עובדת, עם תוצאות. אבל כל מי שקני מינה הוא סתם בלון נפוח וריק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אשר מפר את תנאי השימוש לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.

התיירות חוזרת!

הרשמו למבזקי פספורטניוז וקבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות של עולם התיירות והתעופה בארץ ובעולם.