מנכ”ל משרד התיירות: “באוצר יש ניתוק ואטימות למצב. נשלם על זה מחיר כבד”

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב telegram
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב linkedin
אמיר הלוי, מנכ"ל משרד התיירות אמר את הדברים בוועדה לענייני ביקורת המדינה שדנה היום בפעולות הממשלה לשיקום ענף התיירות בעידן הקורונה. יו"ר הוועדה, עפר שלח: "אם לא ישתנה הדיסקט אצל פקידים מסוימים יהיו לכך השלכות קשות"
סעיף בהסכם הקואליציוני המתגבש כולל המשך סיוע לענף המלונאות והתיירות
כנסת ישראל. צילום: שאטרסטוק

הוועדה לענייני ביקורת המדינה התכנסה היום (ד’) לדון בפעולות הממשלה לשיקום ענף התיירות בעידן הקורונה. יו”ר הוועדה, ח”כ עפר שלח אמר בדיון,  “ענף התיירות הוא ענף שמכניס מיליארדי שקלים השנה, שנמצא במשבר עמוק בישראל ובעולם כולו. אבל הנסיבות האובייקטיביות אינן מצדיקות קיבעון מחשבתי וצרות עין המונעים מהלכים שיכולים להציל מקומות עבודה ולהניע את הכלכלה. משרד הבריאות חייב להתחיל לחשוב, ביחס לתיירות כמו בענפים אחרים, איך יוצרים תנאים שבהם כמה שיותר אנשים ועסקים יוכלו לעבוד, ולא להסתפק ב’לא’ כוללני”.

עוד אמר שלח, “טענת נציגי האוצר, לפיה הם אינם מוכנים להעביר תקציב של מיליוני שקלים בודדים לקמפיין לקידום התיירות כי אין בו טעם, היא עוד דוגמה לדרך שבה האוצר מבקש לשלוט לא רק בכספים אלא במדיניות של משרדי הממשלה האחרים. ככה זה לא יכול להתנהל. הקורונה והשלכותיה יהיו איתנו חודשים רבים, אולי שנים. אם לא ישתנה הדיסקט אצל פקידים מסוימים, אם הממשלה תמשיך לא לשלוט ולא לנהל מתוך תיאום והבנה של עומק המשבר, יהיו לכך השלכות קשות על מאות אלפי בני אדם ועל המשק הישראלי בכלל. התיירות היא רק דוגמה אחת, קשה במיוחד, לדרך האומללה שבה נתניהו וממשלתו מתמודדים עם משבר”.

מנכ”ל משרד התיירות, אמיר הלוי, האשים בדיון את משרד האוצר שנמנע מלתת תקציבים למשרד התיירות עבור קמפיינים לעידוד התיירות בישראל ושימור מצב התיירות מול העולם. לדבריו, “ענף התיירות בבעיה הכי גדולה כיוון שכולו מושבת, אנחנו מאוד מוטרדים בכל הקשור לתשתיות התיירות כיוון שהיא זו שמביאה מיליוני תיירים לישראל בשנה וממלאת את המטוסים, המלונות ונותנת תעסוקה לרבבות. אנו מאוד מוטרדים ממה שיהיה אחרי החגים. אם לא תהיה חשיבה וקבלת החלטות להחזרת תיירות עסקית וכללית, אילת תחזור להיות עיר של ביטוח לאומי. סוגיית התקציב כואבת כיוון שהיא קושרת למשרד התיירות את הידיים וצריך גמישות טיפולית. כל בר דעת מבין שחייבים להישאר על המדף. בנושא השיווק ,אנו פועלים בממוקד ומדובר בסכום נמוך של פחות מ-10 מיליון שקל והייתה התעלמות מוחלטת וחסר הבנה של משרד האוצר. מדיניות עושות קמפיינים ורק פה לא. התעשייה התעשתה בארץ לבד ומכוונת לתיירות פנים. כולם מנסים להפיק את המקסימום מהמשבר, אבל רק באוצר יש ניתוק ואטימות שאנו עוד נשלם על זה מחיר כבד. מה שהם עושים זה חנק והריסת התשתיות. יש דרך בוועדות חריגים למצוא תקציב. אנחנו צריכים תקציב מינימלי כדי לשמר מצב בעבודת שיווק נכונה בדיגטל. הגישה מאגף תקציבים היא כזו שתפוסות במלונות בירושלים תל אביב וטבריה הם זניחות. ביקשנו סה”כ קמפיין קטן, וזה כעת האתגר הגדול לתת גם לתיירות פנים כי זה מציל משפחות ועסקים”.

אילת
“אם לא תהיה חשיבה וקבלת החלטות אילת תחזור להיות עיר של ביטוח לאומי”. הלוי (משמאל) בסיור באילת עם ראשי תאגיד התיירות אילת. צילום: ספיר פרץ-זילברמן

על דבריו של הלוי, הגיבה רעיה אדני, רכזת תיירות מאגף התקציבים באוצר כך, “לא הייתה אף בקשה שלא אושרה. אין טעם לבצע פעילויות שיווקיות כי הן אמורות להניע לפעולה ולגרום לתייר להזין חופשה בישראל, ומכיוון שהשמיים סגורים אין כל טעם לזה עכשיו. משרד התיירות מטרתו להביא תיירות מבחוץ, וזה לא תפקדו של משרד התיירות להקים קמפיינים של תיירות פנים. כל שנה יוצאים מישראל 4 מיליון אזרחים לחו”ל, והשנה הם לא יכולים לצאת ולכן אין שום צורך בקמפיין כאשר אזרחים מחפשים מקומות ללון בהם. התפוסות באילת גבוהות מהקיץ שעבר והכל יקר ורק מחפשים איפה ללון. אין חדר לרפואה לא באמצע שבוע ולא בסוף שבוע”.

ח”כ קרן ברק, העומדת גם בראש שדולת התיירות בכנסת, אמרה בדיון: “דווקא בימים אלו אנחנו יכולים לקבל תיירים לארץ – גם אם לא יקבלו אותנו במדינות אחרות, זה לא תלוי אחד בשני זה כן תלוי בתקציב. חייבים לשווק את התיירות במדינה ולשם כך נדרש תקציב. כמדינה ידענו ״להתהדר״ בשיא של כניסת תיירים לארץ לפני שנה, זה לא קרה סתם, זה קרה בעקבות קמפיינים ממומנים וממוקדים לקהלים בחו״ל וגם בימי קורונה יש לנו מה להציע לתיירים ממדינות ירוקות, צריך רק לעטוף את זה נכון ולשווק ולזה נדרש תקציב”.

ד”ר אשר שלמון, נציג משרד הבריאות בדיון אמר, “הכוונה היא לאשר חזרה מדורגת של תיירים ממדינות ירוקות. כמעט כל מדינה באיחוד האירופי פועלת בשיטה המדורגת ומונעת כניסת אזרחים ממדינות אדומות. מדינת ישראל לא שומרת בדיקות רק לאזרחים שלה. גם אם ההחלטה תהיה לתת רישיון למעבדה בנתב”ג – בדיקות אינן מחליפות חובות בידוד של אנשים ממדינות אדומות, בדיקה בודדת מלמדת על מצב העומס הנגיפי במצב נתון. משרד הבריאות מנהל את הסיכונים בצורה מאוד מעמיקה – לומר שבדיקת PCR שוללת ברמה גבוהה את המחלה ממדינה בעלת תחלואה גבוהה היא לא נכונה. בגל הראשון 70 אחוז מההדבקות הגיעו ממקומות מאוד מוגדרים. האמירה הבסיסית היא להתחיל ולפתוח את המדינות הירוקות. ישראלים שיכנסו ממדינות ירוקות יהיו פתורים מחובת בידוד. כשנחזור למספרי תחלואה המאפשרים הסכמים בילטרליים אז יהיה אפשר לדבר על הרחבת המתווה. כרגע זה נותר שב16 לאוגוסט, יפסקו חובת הבידוד לבאים ממדינות ירוקות. עקב הגל השני, מדינות רבות שהגענו איתם להסכם הדדי של תיירים, נאלצו לבטל אתנו את ההסכמים”.

מנכ”ל לשכת מארגני תיירות נכנסת, יוסי פתאל: “מדינת ישראל כרגע מגרשת תיירים ומסתגרת בתוך עצמה ובכך אנו דומים לצפון קוריאה, המדינות משקפים את המדיניות ולא את הפוטנציאל. הסכמנו להתחייב בפני האוצר אם יתנו לעבוד אנו נחזיר 25אחוז מהתנועה של שנת 2019. בנושא של ניהול סיכונים הצענו מתווים שונים כגון מתווה ל-3 בדיקות, גם  72 שעות לפני ההגעה וגם עם ההגעה לנתב”ג. כך שניתן להכניס אדם ממדינה אדומה באמצעות בדיקות וניהול סיכונים”.

מנכ”ל ישראייר, אורי סירקיס, שנכח אף הוא בדיון אמר, “100 אלף איש טסו בנתב”ג עם ישראייר גם טיסות פנים ארציים וגם בינלאומיים מתחילת המשבר. כל הטיסות לאילת מלאות והגענו לימים של 7 טיסות ביום אנחנו בקשר יום יומי עם משרד הבריאות, הבאנו 1000 עולים חדשים מתחילת המשבר ורק 2 מהם אומתו כנשאי קורונה. כשמסתכלים על הנתונים מדובר בנתוני תחלואה מאוד נמוכים. בסוף השבוע האחרון טסו 3,500 אנשים לאילת ויש חולי קורונה באילת אבל ניתן לחיות עם זה. ניתן היה להביא הרבה תיירים אם היו נוקטים בשיטה אחרת. יש בקשות ל-270 קבוצות שרוצות להגיע לישראל רובם אוונגליסטים שגם ב’צוק איתן’ הם הגיעו כי הם רוצים לבוא ולתמוך בישראל – הקבוצות הם הלחם והחמאה של הערים בצפון המשוועות לתיירות”.

ישראייר
” יש בקשות ל-270 קבוצות שרוצות להגיע לישראל רובם אוונגליסטים”. אורי סירקיס, מנכ”ל ישראייר בהפגנת ענף התיירות. צילום: פספורטניוז

לדברי ראש עיריית אילת, מאיר יצחק הלוי, “מאמצע יוני, העיר אילת קולטת מעל 70 אלף מתושבי ישראל מידי שבוע לתוכה. נתוני התחלואה של תושבי העיר אילת הם פחות מ-100 חולי קורונה. הבקשות שאנו משגרים לגמזו ומשרד הבריאות לאפשר לשלוט במצב – יותר חקר אפידימיולוגי יותר בדיקות קורונה ביוספטל. אנחנו דורשים שיהיה מעקב אחרי חולים מאומתים שבחוסר אחריות מגיעים לעיר אילת. הקמנו לבד משל”ט קורונה ששולט בכל המצב. גייסנו 25 חברה צעירים לסיירות ירוקות שמנהלים את כל השמירה על הכללים. אנו עושים הכל כדי לתת מענה בתחום. עלינו להסתכל כבר עכשיו קדימה: יעבור גל של חודש אוגוסט, נגיע לתקופה של כנסים וכבר היום צריך להיכנס לתכנן איך ממשיכים לקיים כנסים תחת מגבלות כדי לא לחנוק את המפעל שאנו זוכים בכל שנה ליהנות בו מדצמבר והלאה”.

 

שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב linkedin

השאירו תגובה לפוסט

1 מחשבה על “מנכ”ל משרד התיירות: “באוצר יש ניתוק ואטימות למצב. נשלם על זה מחיר כבד””

  1. נטלי

    ענף התיירות יתעורר מיד לאחר הסרת חובת בידוד. תקציב פרסום ועידוד זאת לא בעיה נכון לעכשיו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אשר מפר את תנאי השימוש לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.

רוצים לדעת כל מה שחם בעולם התיירות והתעופה?

הצטרפו לשירות הניוזלטר שלנו לקבלת עדכונים 24/7

התיירות חוזרת!

הרשמו למבזקי פספורטניוז וקבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות של עולם התיירות והתעופה בארץ ובעולם.