‘עסקי האוויר’ של ‘תומס קוק’ – חברת תעופה בלי מטוסים

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב telegram
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב linkedin
לתאגיד התיירות, שהפעיל כ-100 מטוסים בעונת הקיץ, לא הייתה תשתית תעופתית, ובבעלותו היו רק שלושה מטוסים ישנים בני 20, שעם כניסתו להליך פשיטת רגל, עברו לרשות בעלי החוב

עשרות אלפי הנופשים הבריטיים, הנופשים בספרד, בטורקיה, בצפון אפריקה וביעדי נופש אחרים, מן הסתם תוהים בימים אלה, מדוע המטוסים הרבים של ‘תומס קוק’, שהטיסו אותם לחופשה, אינם יכולים להטיס אותם חזרה למרות פשיטת הרגל, עליה הכריזה החברה?

התשובה היא פשוטה: מרבית המטוסים של ‘תומס קוק’ אינם של החברה. אלה מטוסים חכורים, וברגע ש’תומס קוק’ פשטה רגל, המטוסים חוזרים לרשות חברות הליסינג, וגם אם יש לחברה נכסים כאלה ואחרים, מטוסים, למשל, הם עוברים לרשות בעלי החוב.

מסתבר, שמלבד הנסיבות, שהובילו לקריסת החברה, כמו: התחרות מצד חברות הלואו-קוסט והניהול הלא יעיל, שהוביל לחובות תופחים, ל’תומס קוק’, שהפעילה מערך ענף ורחב של טיסות למגוון יעדי נופש בכל רחבי העולם, לא הייתה תשתית תעופתית והתבססה באופן כמעט מוחלט על מטוסים חכורים, ומובן שגם הוצאות החכירה הכבידו עליה.

עפ”י אתר Planespotters, ברשות ‘תומס קוק’, לפני הפסקת הפעילות, היו 34 מטוסים. יחד עם זאת, בשיא עונת הקיץ, בחודשיים-שלושה האחרונים, החברה הפעילה כ-100 מטוסים, רובם בחכירה ‘רטובה’ (עם צוותים זרים) או ‘יבשה’ (עם צוותים של החברה), של מגוון חברות ליסינג, ביניהן: ‘אוויון אקספרס’, ‘סמרטלינקס’, ‘קסטלייק’ ועוד.

34 מטוסי החברה, כביכול, כללו 27 מטוסי A321 ו-7 מטוסי A330. כל מטוסי ה-A321 היו מטוסים חכורים, שעם ההודעה על פשיטת הרגל של ‘תומס קוק’, חזרו לרשות חברות הליסינג, והן מנסות, בדרך הטבע, להחכיר אותם בהקדם לחברות אחרות.

מתוך 7 מטוסי ה-A330 של ‘תומס קוק’, 4 מטוסים חכורים, ורק 3 מטוסים מכל הצי הם בבעלות ‘תומס קוק’. הבעיה של שלושת המטוסים, שהם בני 20, והחלו לפעול בשנת 1999, כשהחברה נקראה עדיין ‘איירתורס’. שלושתם מאוחסנים כעת בנמל התעופה במנצ’סטר, ובאופן אוטומטי הם עוברים לרשות בעלי החוב של ‘תומס קוק’, אך סביר להניח, שהם יתקשו למכור אותם.

שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב linkedin

השאירו תגובה לפוסט

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אשר מפר את תנאי השימוש לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.

רוצים לדעת כל מה שחם בעולם התיירות והתעופה?

הצטרפו לשירות הניוזלטר שלנו לקבלת עדכונים 24/7

התיירות חוזרת!

הרשמו למבזקי פספורטניוז וקבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות של עולם התיירות והתעופה בארץ ובעולם.