כל מה שקורה בתיירות ובתעופה

רק עם אופנוע

טיול דו-גלגלי ביוון, הוא חוויה יוצאת דופן. תשאלו את עמי צוקר, אופנוען בלב שחורש את יוון עם אופנוע כבר קרוב ל-20 שנה. ואיפה הוא הכי אוהב לרכוב? 5 המלצות לחופשה מוטורית

להגיע מנקודה א' לנקודה ב' בזמן הקצר ביותר? זה ממש לא העניין כאן. טיול דו-גלגלי בכבישים הכי פתלתלים והכי חבויים ביוון – זה העניין. תשאלו את עמי צוקר, אופנוען בלב ובנשמה, שחורש את המדינה השכנה עם האופנוע הכבד שלו כבר קרוב ל-20 שנה. צוקר, שהוא גם הבעלים של חברת השכרת הרכב בחו"ל אוטו יורופ – כל כך מאוהב בנופים, בתרבות, באנשים, בהיסטוריה, בקולינריה, בטברנות וכמובן בכבישים של יוון, עד שהחליט להנחיל את אהבתו זו לציבור חובבי האופנועים. איך? הוא בונה טיולי אופנועים. תופר חבילות של ממש, הכוללות: תכנון מסלול, סיפור דרך ובתי מלון קטנים ומשפחתיים לאורך המסלול, המאפשרים לחוות את יוון מזווית קצת אחרת. ואף מילה על כל אותם איים, שנכבשים מדי קיץ על ידי נחילי ישראלים חובבי בטן-גב. אך יותר מכל, צוקר גאה לחשוף את נפלאות הנוף האנושי ביוון לקהל לקוחותיו. היכרות אישית עם המקומיים שרקם לאורך השנים. "מפגש עם הנוף האנושי ביוון, זה הערך המוסף שלנו. וזה מה שעושה את ההבדל בין הטיולים שלנו לטיולים אחרים ביוון, ועל כך מעידים מטיילים שלנו שהיו וחזרו נפעמים מהמפגשים הללו", אומר צוקר.
לדברי צוקר, המסלול האולטימטיבי כולל לא מעט מקומות שאסור להחמיץ. הנה 5 מהם:

חצי האי פלופונס (Peloponnese)
"חוויית הרכיבה בחצי האי פלופונס שבדרום-מערב יוון היא חוויה מרנינה", אומר צוקר. מדובר ברכיבה לאורך הים, בגובה פני הים והרבה מעל פני הים. אי שם ברכסי ההרים, שבחורף מתכסים שלג ומציעים אתרי סקי. המסלול המומלץ עובר במקומות כמו ארגוליס, בעיירה נפליו הנפלאה שהייתה בירת יוון לפני אתונה ומשם לחבל ארץ מאני (mani) בדרום הפלופונס. בהמשך עולים לחבל ארץ ארכדיה בסמוך לנהר הלוסיוס, והשוס: הכביש המחבר בין קלמנטה לספרטה שאינו מבייש פסים אירופאים. מעבר לנוף היפה העוטף מכל עבר, בחצי האי פלופונס, שתעלת קורינתוס (Korinthos) מחברת בינו לבין אתונה בירת יוון – יש גם היסטוריה. למעשה, כאן פרחה התרבות המיקנית וכאן התרחשו מרבית האירועים המיתולוגיים. אפשר לומר, שהפלופונס הוא הגרעין של יוון הקדומה. היסטוריה, נופים יפים, חופים לבנים וים בצבעי כחול משתנים – הם נוסחה מנצחת.

האי אוויה (evia)
השם אוויה אולי לא אומר לכם כלום. אבל האי הזה השוכן צפונית-מזרחית לאתונה, הוא השני בגודלו ביוון (אחרי כרתים) ונחשב מעצמה של מעיינות מים חמים כמו "לוטרה אדיפסוס", הנחשבים למעיינות החמים המפורסמים ביותר באי. לצד טבילה במי גופרית או טופ-לס בחוף הים, האי מזמן גם כבישים פתלתלים, בדיוק כמו שרוכבי אופנועים אוהבים, פארקים, מפלי מים שוצפים ויקבים.

חצי האי פיליון (pelion)
מצד אחד מפרץ טורקיז המערסל ספינות דייגים, ומצד שני רכס הרים מיוער המנוקד בעשרות כפרים קטנים וציוריים, בערוצי נחלים ובכבישים תלולים וצרים טובלים בירוק. לא. לא קשה להתאהב בחצי האי פיליון, המרוחק כ-4 וחצי שעות נסיעה מאתונה או כשעתיים נסיעה מסלוניקי. חצי האי מציע גם שפע של טברנות, שבקיץ שוקקות חיים עד השעות הקטנות של הלילה.

אבריטניה (evritania)
שוויץ של יוון. כך מכנים את אבריטניה, חבל ארץ הררי יפיפה השוכן כ-300 ק"מ מהבירה אתונה. וגם חבל ארץ זה שבירתו היא קרפניסי, מזמן רכיבה בכבישים המתפתלים בין רכסי הרים כמו רכס הפינדוס ובין נהרות, אגמים וכפרים ציוריים טובלים בירוק של עצי אשוח. ממש כמו בשוויץ. לגמרי ארץ אחרת מהיוון שמדמיינים.

זגוריה (zagoria)
חבל זגוריה, המכונה גם בשם זגורי, הוא לגמרי אימפריה זגורי. אימפריה של טבע, תרבות וקולינריה. וכמובן, כבישים מפותלים לאורך ערוץ vikos, הנחשב לאחד הערוצים העמוקים, הגדולים והמרהיבים בעולם. וכיאה לאזור מרהיב, גם חבל ארץ זה מנוקד בכפרים ציוריים הבנויים מאבני ציפחה.