אא

בשורה לישראלים המבקשים דרכון פורטוגלי: נבלמה ההחלטה להקשחת התנאים

נשיא פורטוגל עצר בהחלטה דרמטית את התיקון לחוק האזרחות שעבר בפרלמנט והקשיח את תנאי האזרחות למגורשי ספרד שכעת הועברו לבחינה חוקתית של בית המשפט לחוקה בפורטוגל. יו"ר פורטוגליס: "בשורה נפלאה לאלפי ישראלים הזכאים לאזרחות פורטוגלית"

דרכון פורטוגלי. צילום: shutterstock דרכון פורטוגלי. צילום: shutterstock

דרמה: נשיא פורטוגל, מרסלו רבלו דה סוזה, עצר ביום שישי האחרון את התיקון לחוק האזרחות הפורטוגלי, שעבר, כפי שפורסם כאן לראשונה, בפרלמנט הפורטוגלי ב-5 בינואר השנה בהליך מהיר שהקשיח את תנאי ההתאזרחות של צאצאי מגורשי ספרד.

"זוהי בשורה נפלאה לאלפי ישראלים הזכאים לאזרחות פורטוגלית שעדיין לא מימשו זכאותם. אנו קוראים לכל מי שלא עשה כן והגיש בקשת אזרחות בשל תנאי הצו המקשיחים, לנצל את חלון הזמנים שנוצר ועצירת התיקון לחוק ולהתחיל בתהליך האזרחות ללא דיחוי", אמר היום (ב') יוסי יצחק, יו"ר חברת פורטוגליס, המתמחה בקבלת אזרחות פורטוגלית.

להלן השתלשלות האירועים האחרונים בנושא: כפי שפורסם כאמור בפספורטניוז, ב-5 בינואר אושרה ע"י הפרלמנט הפורטוגלי הצעת חקיקה בפורטוגל המקשיחה את התנאים להגשת בקשות לאזרוח של יהודים צאצאי מגורשי ספרד. יוזמת החקיקה הייתה, כבר מראשיתה, שנויה במחלוקת בשל סתירתה את מהות החוק המקורי ובעיקר בנוסחה הסופי שכלל הוראות שעשויות להתפרש כמפלות ורטרואקטיביות.

על מנת שההצעה שאושרה בפרלמנט, תהפוך לחוק מחייב היה עליה לקבל את אישור נשיא פורטוגל, שלו הסמכות להטלת וטו על חקיקה שאינה חוקית/חוקתית ולהחזירה לפרלמנט או להעבירה לבחינת בית המשפט לחוקה. הנשיא כאמור עצר את התיקון.

הנימוקים להחלטת הנשיא התבססו בעיקר על פגיעה בהסתמכות מבקשים בשל תחולה רטרואקטיבית של התיקון לחוק ועל היותו מהווה, הלכה למעשה, ניסיון לנרמול ותיקון רטרואקטיבי של חוסר החוקיות של תנאי הצו הממשלתי משנת 2022 – אותו צו שרק לאחרונה, בדצמבר 2023, קבע בית המשפט בפורטו שאינו חוקתי ואין בו כדי להוסיף תנאים נוספים לזכאות לאזרחות של צאצאי מגורשי ספרד. יתרה מכך, הנשיא התייחס לכך שהתיקון לחוק עלול לפגוע בזכאותם של החטופים בעזה שבקשתם הוגשה לאחרונה ואשר אישורו של התיקון לחוק היה פוגע בזכאותם לאזרחות פורטוגלית ומהווה הפרה של עקרונות כבוד האדם והזכות להגנה על החיים הקבועים בחוקה הפורטוגלית.

בחברת פורטוגליס מוסיפים ואומרים כי "אין ספק שלהחלטת הנשיא תרמו לחץ ציבורי ופניות רבות שקיבל מאנשי ציבור בפורטוגל, ארגונים וקהילות, כמו גם העצומה שצברה תאוצה והגיעה תוך מספר ימים למעל 5,500 חותמים ואשר בימים האחרונים, טרם החלטת הנשיא, זכתה להדים ולפרסום בכלי תקשורת רבים בפורטוגל".

עוד נמסר כי לבית המשפט לחוקה מוקצים עד 30 ימים לשם בחינת חוקיותו של התיקון המתייחס להתאזרחותם של יהודים צאצאי מגורשי ספרד. במידה ואכן יפסול בית המשפט את התיקון לחוק, כפי שסוברים מומחי משפט חוקתי רבים בפורטוגל לאור הנימוקים שהועלו בהחלטת הנשיא, החוק יחזור לפרלמנט הפורטוגלי לשם העברתו מחדש. לאור העובדה כי הפרלמנט הפורטוגל פוזר כבר לקראת הבחירות הכלליות במרץ 2024, הרי שהתיקון לחוק (ככל שיהא כזה) יונח לפתחו של הפרלמנט החדש והממשלה החדשה שיקומו באמצע שנת 2024 ויידרש לעבור מחדש את כל תהליך החקיקה מתחילתו.

החלטה חשובה ומשמעותית זו של נשיא פורטוגל מהווה הכרה משמעותית בטיעונים, שנשמעו מצד הקהילות היהודיות, צאצאי המגורשים וגורמי משפט בפורטוגל, הן בדבר אי חוקיותם של הצו הממשלתי משנת 2022 והן התיקון לחוק מינואר 2024 שהקשיחו את תנאי הזכאות של צאצאי מגורשי ספרד ומחזקת את ההחלטה הנכונה של בית המשפט בפורטוגל מדצמבר 2023, אשר, דה פקטו, קבע שאין בהם כדי להגביל את מתן האזרחות.

יו"ר פורטוגליס מסכם: "זוהי בשורה חשובה לאלפי ישראלים הזכאים לקבלת אזרחות פורטוגלית ואשר מוצא משפחתם מאחת המדינות המזכות: מרוקו, טוניס, לוב, אלג'יר, מצריים, טורקיה, יוון, בולגריה, הבלקן, עיראק ודרום אמריקה ואשר עד עתה לא מימשו זכאותם והגישו בקשה לאזרחות פורטוגלית. החלטתו הנכונה, המנומקת והצודקת של נשיא פורטוגל לעצור את קידום התיקון לחוק ולהעבירו לבחינת בית המשפט לחוקה, מהווה צעד ראשון לקראת חזרה ליישום נכון של מהות חוק המגורשים, אשר נועד לתקן עוול היסטורי ולאפשר אזרוח של צאצאי המגורשים, אשר יוכלו להוכיח קשר היסטורי ליהדות ספרד ולגירוש ספרד ופורטוגל בהתאם להוראות החוק, ללא הצורך בעמידה בתנאי הצו או התיקון לחוק, שהקשיחו את תנאי הזכאות ודרשו גם קשר עכשווי לפורטוגל. אנו מקוים ומאמינים, כי בית המשפט לחוקה, יקבל את הנימוקים והטיעונים החשובים והנכונים שהעלה הנשיא בהחלטתו המנומקת היטב ויקבע, כי הוראות התיקון האחרון לחוק האזרחות אינן חוקתיות ויפסול אותו. יתרה מכך, אנו מאמינים כי בית המשפט לחוקה יתייחס גם להיותו של הצו משנת 2022 שהקשיח את תנאי האזרחות, מנוגד לחוקה הפורטוגלית הן מטעמים הפרוצדורליים (הוראות צו אינן יכולות לשנות הוראות חוק) והן מטעמים מהותיים (הוראות הצו סותרות מהותית את מטרת החוק המקורי), ויפסול גם אותו. זה עדיין אינו סוף פסוק אבל בהחלט הכוון אליו מייחלים אלפי צאצאי מגורשי ספרד – החזרת המשטר החוקי שהיה נהוג בנושא התאזרחות מגורשי ספרד טרם תחולתו של הצו הממשלתי מספטמבר 2022. אנו קוראים לכל מי נמנע מהגשת בקשת אזרחות לאחר כניסת תנאי הצו המקשיחים לתוקפם, להתחיל את התהליך ללא דיחוי כל עוד לא בוטל החוק הקיים. אנו נשמח לסייע בידם כפי עשינו לעשרות אלפי מתאזרחים שפורטוגליס טיפלה בהצלחה באזרוחם".

הירשמו למבזקי פספורטניוז

וקבלו את העדכונים והחדשות הכי חמות של עולם התיירות והתעופה בארץ ובעולם

תגיות: דרכון זרפורטוגל

הוספת תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.message }}
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
הצג עוד תגובות

מאמרים נוספים

 
מחפש...
תנו לנו לייק בפייסבוק, ותישארו מעודכנים

מומלצים בשבילך: