כל מה שקורה בתיירות ובתעופה

מהפכת ה-Wi-fi: מה מציעות חברות התעופה לנוסעיהן?

יותר ויותר חברות תעופה מציעות עבור הנוסעים אפשרות גלישה באינטרנט בטיסות ברחבי הגלובוס. כיצד זה עובד? כמה זה יעלה לכם (אם בכלל) והאם קיים הבדל בין החברות? ''פספורטניוז'' עושה לכם סדר על Wi-Fi באוויר

במשך שנים היה זה חלומם של מאות מיליוני נוסעים ברחבי העולם – אפשרות להתחבר לרשת האינטרנט ולגלוש בהנאה במהלך הטיסה. האמנם? אם עד לפני שנים אחדות מדובר היה בחזון אחרית הימים, הרי שכבר כיום מוצעים שירותי אינטרנט בקרב יותר ויותר חברות תעופה אשר בוחרות להנגיש את שירותי האינטרנט עבור הנוסעים שלהן.

כמובן שמדובר עדיין רק בתחילתה של רפורמה בעלת השפעה יוצאת דופן על החיים של כולנו, אולם ההתרגשות הינה גדולה. "פספורטניוז" ערך ובדק מה מציעות כמה מחברות התעופה המובילות בעולם בהיבט הזה? התוצאות מפתיעות במיוחד.

 

אייר אירופה: חיבור אינטרנט בכל מטוסי האיירבוס והדרימליינר

הנוסעים בחברת אייר אירופה נהנים מחוויית טיסה כבר מתל אביב במטוס הדרימליינר הכולל אפשרות לחיבור אינטרנט לווייני מהיר. בחברה מציינים כי שכרו את שירותיה של חברת "אוויוניקה פנסוניק", ספקית מובילה בעולם בתחום התקשורת והבידור במטוסים אשר התקינה את המערכת המחברת מטוסים לרשת במהירות גבוהה. המערכת מותקנת על כל מטוסי האיירבוס והדירימליינר של החברה, ומוצעת כאמור עבור

 

אייר סרביה: 2.90 יורו עבור רשתות חברתיות בלבד

על אף שלא מדובר באחת מענקיות התעופה הגדולות, מציעה אייר סרביה עבור נוסעיה שירותי אינטרנט אלחוטי נרחבים מתוך תפיסה לפיה "יש לשמור על הנוסעים "מחוברים" גם במהלך הטיסה, בין אם הם מעוניינים ליצור קשר עם בני משפחה וחברים, להמשיך בשגרת העבודה גם בגובה אלפי רגל או סתם להתעדכן בנעשה על פני כדור הארץ.

החבילה הזולה ביותר אותה מציעה החברה עבור גלישה בטיסותיה מוצעת ב-2.90 יורו עבור חבילה של 10 מגה בייט במטוסים מדגם איירבוס בלבד, בעוד החבילה היקרה ביותר תעלה לכם 18.90 יורו עבור חבילה של 120 מגה בייט המתאפשרת אך ורק בטיסות במטוסי איירבוס A-330.

איירופלוט: חבילות גלישה במחירים משתנים

האינטרנט האלחוטי בטיסות של חברת התעופה הרוסית מוצעים בכ-20 מטוסים מסוג בואינג 777 ואיירבוס A-330 למגוון יעדים בעלות נוספת אותה ניתן לשלם גם במטוס (לאחר ההמראה כמובן).

טווח המחירים עבור שירותי האינטרנט תלויים בגודל המטוס ובמשך זמן הגלישה אותו מבקשים הנוסעים. אלו נעים בין 5 דולר לחבילת גלישה של 10 מגה בייט למשך 15 דקות במטוס קטן ועד ל-50 דולר עבור חבילת גלישה של 150 מגה בייט במטוסים רחבי גוף.

 

אייר פראנס/KLM: אינטרנט רק בטיסות ארוכות טווח, בינתיים

קבוצת התעופה הצרפתית/הולנדית מפעילה בשלב זה שירותי אינטרנט אלחוטי (WiFi) אך ורק בטיסות המתבצעות במטוסי בואינג 787 של שתי החברות, ליעדים רחוקים בלבד, כדוגמת ריו דה ז'ניירו (ברזיל), ניו דלהי (הודו), אוסקה (יפן), האנגז'ו (סין) ועוד.

עד סוף 2017 מציינים בחברה כי עתיד להתבצע תהליך הטמעה של מטוסים נוספים של החברות ליעדים ארוכים טווח, מסדרת מטוסי בואינג 777 ואיירבוס A-330.

ומה באשר לטיסות פנים אירופאיות? במהלך השנה האחרונה בוצעה הרצה של שירותי האינטרנט האלחוטי על גבי שני מטוסי איירבוס A-320 (המהווים חלק מצי החברה בקווים לתל אביב וממנה) ובחברה מציינים כי החלטה בנושא הרחבת השירות המדובר בקווים בתוך היבשת תתקבל בעתיד.

שירותי האינטרנט במסגרת טיסות החברה הינן בתשלום ונעים בטווח מחירים של 5-30 יורו עבור חבילות בגודל של 20-200 מגה בייט.

אל על: עם הפנים לדרימליינר

באל על מצפים לצי מטוסי הדרימליינר של החברה בו יתאפשר שירות אינטרנט אלחוטי לנוסעים החל משנת 2018. לעת עתה שירותי ה-WiFi מוצעים ב-4 מטוסי בואינג 739 ובהמשך בהדרגה עתיד להיכנס השירות לכלל מטוסי הבואינג 737-900.

 

בריטיש איירווייס: חיבור אינטרנט בפס רחב 4G

בחברת התעופה הבריטית מציינים כי הם יהיו לחברת התעופה הראשונה באירופה שתציע כבר השנה חיבור אינטרנט בפס רחב באמצעות רשת ה4G- במהירות גלישה גבוהה, הן בטיסות קצרות והן בטיסות ארוכות טווח. בנוסף לכך ציינו כי בכוונת החברה לחבר כ-90% מכלל הצי שלה עד שנת 2019. במסגרת השירותים המוצעים באמצעות אפשרויות הגלישה, לקוחות בריטיש איירווייס יוכלו להשתמש במכשירים האלקטרוניים שלהם בכדי לגלוש באינטרנט בגובה אלפי רגל, לגשת לדוא"ל ולהתעדכן ברשתות המדיה החברתית. בנוסף, בריטיש איירווייס תציעה גישה לתוכן וידאו on demand מאתרי שיתוף פופולאריים כמו נטפליקס ויוטיוב.

 

הינאן אירליינס: אינטרנט אלחוטי בחינם בטיסות לשנגחאי 

חברת התעופה הסינית שהחלה זה מכבר בטיסות ישירות בקווים לבייג'ינג' ושנגחאי מחזיקה בצי המטוסים שלה כ-30 מטוסי דרימליינר חדישים בהם קיימת אפשרות לאינטרנט אלחוטי עבור ציבור הנוסעים.

מבדיקה שערכנו עולה כי החברה אינה מציעה שירות מסוג זה בטיסותיה בקו ת"א-בייג'ינג', בעוד שכלל הנוסעים בטיסות לשנגחאי זכאים ליהנות משירותי אינטרנט אלחוטי בחינם (!)

 

לופטהנזה: מגוון שירותים דיגיטליים לנוסעים

בחברה מציינים שנה מאז המריא מטוס החברה הראשון לטווח קצר ובינוני שהציע סיפוח חיבור אינטרנט אלחוטי עבור הנוסעים ומצהירים כי עד אמצע שנת 2018 תותקן הטכנולוגיה החדשנית בכל צי מטוסי האיירבוס A-330 של החברה.

השירות אותו מספקת לופטהנזה מבוסס על טכנולוגיה לשידורי לוויין בפס רחב (Ka-band). אשר באמצעותה הנוסעים יכולים להתחבר לאינטרנט מההתקנים הניידים שברשותם באמצעות Wi-Fi. בנוסף לגלישה בסיסית וכן קבלה ושליחה של דואר אלקטרוני, יתאפשרו גם יישומים יותר מתוחכמים עבור הנוסעים, כגון הזרמת וידאו (סטרימינג), כאשר בשלב מאוחר יותר יוכלו הנוסעים להשתמש בטלפונים הניידים שלהם גם למשלוח הודעות טקסט (SMS) והעברת נתונים באמצעות החשבונות הסלולריים שלהם.

בנוסף, בלופטהנזה מציעים לנוסעים אפשרות בחירה מבין מגוון שירותים דיגיטליים המוצעים על ידה, לרבות קבלת כרטיס עלייה דיגיטלי למטוס, הדפסת תג דיגיטלי למטען עוד בבית הנוסע, שירות תג אלקטרוני חכם למטען וקבלת הודעה בזמן אמת אודות שינויים בטיסה במטרה לחסוך זמן לטסים.

קתאי פסיפיק: גלישה מהירה במטוסי האיירבוס ופורטל מקוון

החברה מציעה מגוון שירותי בידור לרבות אינטרנט אלחוטי בצי מטוסי האיירבוס A350-900 שלה ובו שלל חידושים טכנולוגיים כמו: מערכות בידור מתקדמות לצד חיבור WiFi עם גלישה מהירה, אפשרות לשיחות וידאו דרך ווטסאפ, צילום לייב בפייסבוק ועוד.

בנוסף מציינים בחברה כי הנוסעים בטיסות החברה זכאים ליהנות גם מאפשרויות בידור נוספות אשר נועדו להנעים את משך הטיסה, כדוגמת: מסכים אישיים HD, פורטל אינטרנט אלחוטי המציע מדריכי ערים, קטלוג דיוטי פרי, מפת תלת ממדית של הטיסה וגישה לחנות הקניות המקוונת Net-a-Porter.com ולאתרים נוספים העובדים בשיתוף עם החברה.