הכשרת מטבח בבית מלון – סרט מלחמה

15 שוטפי כלים ו-15 משגיחי כשרות עמלים על הכשרת המטבח של מלון דניאל בהרצליה לקראת פסח. ולא רק סירים ותנורים. הם עושים ביעור חמץ אפילו לשקעי החשמל ולצירי הדלתות. יגאל נחום, השף הראשי של המלון: "קריעת ים סוף, זה פה"

יגאל נחום, שף ראשי מלון דניאל הרצליה (מימין)

קריעת ים סוף. כך מגדיר יגאל נחום, השף הראשי של מלון דניאל בהרצליה מרשת טמרס, את מלאכת הכשרת המטבח לקראת חג הפסח הממשמש ובא. ולא מדובר בסתם ויש על המטבח, אלא בסרט מלחמה של ממש בכיכובם של 15 שוטפי כלים ו-15 משגיחי כשרות שעמלים כבר 4 ימים על מירוק המטבח. ולא רק לתנורים ולסירים. הם עושים ביאור חמץ אפילו לשקעי החשמל ולצירי הדלתות.

"יש לנו עוד שלושה ימים לצחצח את המטבח, ובסך הכל שבוע ימים של עבודה מטורפת", אומר נחום, המכהן כשף הראשי של המלון מזה כשנה. ב-15 השנים שקודם לכן, עבד כשף במלונות באילת מתוכן 9 שנים (האחרונות) במלון מרידיאן. "באילת הכשרת מטבח מסתיימת אחרי יום וחצי. אני לא מבין למה בהרצליה זה צריך לקחת שבוע ימים של עבודה סיזיפית. מה זה פה? סרט מלחמה בלי חוק התיישנות? לא מבין את זה".

מה מכשירים במטבח?
נחום: "מכשירים את כל הדברים הנייחים כמו תנורים שאותם מפרקים לגורמים בעזרת טכנאים. מכשירים גם עשרות עגלות מטבח, מטרים של שולחנות עבודה וארונות חימום, ויש קרוב ל-15 ארונות כאלה. מכשירים אותם עם ליבון אש עד שהכל מאדים כמו ברזל לוהט. לאחר מכן, שופכים חומצה להסרת שומנים, ממנה צריך להתמגן כי היא עושה כוויות. מחכים קצת ואז עוברים על הכל עם מכונת קיטור המפיצה חום אימים. אגב, כל כלי חדש שנכנס למלון, בפסח ושלא בפסח, עובר טבילה במקווה. למה? כי גוי יצר אותם. מטורף".

מה קונים חדש?
"את רוב הכלים של פסח אנחנו מוציאים מהמחסן, אבל נדרשים לקנות גם לא מעט ציוד משלים חדש. שילמנו 130 אלף שקל רק על ציוד קטן כמו סכיני מטבח, קרשי חיתוך וקערות למיניהן, שאם היו מכשירים את הקיימים לא היה צורך לקנות את כל זה מחדש ואפשר היה לחסוך את הכסף. וזאת הסיבה בגללה אנשים צריכים לשלם אלפי שקלים על אירוח במלון בפסח ובכלל".

ומה בתפריט?
כ-600 מסובים ישתתפו השנה בארוחת ליל הסדר במלון דניאל בהרצליה. לדברי נחום, מרביתם יהודים חו"לניקים מארה"ב, בלגיה וצרפת. ומה בתפריט החגיגי? הארוחה שתוגש בהגשה אישית, תכלול: צלחת פסח מסורתית עם סלטים במרכז שולחן בהם גפילטע פיש מסורתי עם רוטב חרוסת אדומה, כבד קצוץ עם ריבת בצל ביתית, ממרח אבוקדו ופלפלים אדומים, סלט חצילים בניחוח מדורה וסלט פטוש עם עשבי תבלין ירוקים ופיצוחים.
לדברי נחום, שעמל על בניית התפריט החגיגי כחודש ימים מראש, המנה הראשונה כוללת פילה דניס בלימון כבוש עם קרם ארטישוק וקונקסה עגבניות תמר בשום ובזיליקום וכן מרק עוף מסורתי עם קניידלך. למנה עיקרית הכין השף דואט צלע עגל חלב ועוף ממולא עם פטריות יער, ירקות שורש צלויים בשום ותימין ברוטב יין אדום. ולקינוח תככב השנה ה"נמסיס" – מקרון מוקה עם גלידה וניל ופירות יער. כמובן פרווה.

מתוך גיליון 650 (3/4/2017) – סטארט אפ ניישן

כתבות נוספות מהגיליון:

נון-סטופ מונטריאול-תל אביב
"Air Transat תהפוך למותג חזק בישראל"
"הטמעת חברות ה- Low Cost היא חלק בלתי נפרד מרצף העבודה השוטף שלנו"
סייבר ניישן
מלון מהסרטים
היד המקישה על הסמארטפון עוד נטויה
"סוכן הנסיעות הוא עדיין הכי זול, וכך גם ימשיך להיות"