כל מה שקורה בתיירות ובתעופה

אייר ברלין – הסוף: טיסות החברה ייפסקו החודש

החברה הודיעה כי כל טיסותיה ייפסקו עד ה-28 בחודש לכל המאוחר. השיחות למכירת נכסי החברה עם לופטהנזה ואיזי-ג'ט, שצמצמה את הצעתה בעקבות קריסת 'מונרך', יסוכמו ביום חמישי הקרוב. חברת הבת, ניקי, תמשיך בשלב זה לפעול

אייר ברלין. צילום 123rf

עפ"י הודעת אייר ברלין, חברת התעופה, הנמצאת בהליך פשיטת רגל, תפסיק את כל טיסותיה לכל המאוחר ב-28 בחודש. כפי שפורסם כבר בפספורטניוז, כמעט כל הטיסות ארוכות הטווח של החברה כבר הפסיקו לפעול ואלו שעדיין פועלות יופסקו לחלוטין ב-15 בחודש. החברה גם הודיעה לכל עובדיה, שעליהם למצוא מקומות עבודה חלופיים.

המו"מ עם שתי החברות העיקריות המעוניינות לרכוש את נכסי החברה, לופטהנזה ואיזי-ג'ט, עומד להסתיים ביום חמישי הקרוב, ה-12 בחודש, ועפ"י הודעת אייר ברלין: "אחרי שנגיע להסכמי המכירה, הפעילות של אייר ברלין תיפסק בהדרגה".

החתימה על הסכמי המכירה עשויה להימשך אף חודשים, ואם אייר ברלין תרצה להמשיך לפעול, היא תעשה זאת באמצעות 'חכירה רטובה' של מטוסים עם צוותים מחברות אחרות. עם זאת, חברת הבת Niki לא צפויה להפסיק את פעילותה, וממשיכה לשווק טיסות וחבילות נופש.

לפי דיווחים המתפרסמים בגרמניה, לופטהנזה, 'השחקנית החזקה' במשא ומתן לקניית נכסי אייר ברלין, עשויה לרכוש כ-80 מטוסים של אייר ברלין, בנוסף, וכפי שהתפרסם כבר בפספורטניוז, במסגרת הרחבת פעילות חברת הלואו קוסט שבבעלותה, Eurowings, לופטהנזה עשויה אף לקלוט טייסים של אייר ברלין וכ-3000 מעובדי אייר ברלין, בתהליך גיוס מהיר. לצד זאת, החברה תרכוש גם חלק נכבד מהסלוטים של אייר ברלין בנמלי התעופה טגל-ברלין ודיסלדורף.

כידוע, מטוסיה של אייר ברלין הם מטוסים חכורים ורכישתם תתבצע בהליך נפרד. הנהלת לופטהנזה הודיעה בחודש שעבר, כי היא תקצה מיליארד אירו לרכישת מטוסים עבור אירו-ווינגס, וחלק נכבד מן ההקצאה מיועד לרכישת מטוסי אייר ברלין, שחלקם כבר מוחכרים באופן שוטף ומשרתים את אירו-ווינגס.

גם חברת איזי ג'ט הביעה עניין ברכישת חלק מצי המטוסים והסלוטים של אייר ברלין (כ-30 מטוסים), אך עפ"י מקורות בתקשורת הבריטית, נראה כי המו"מ עם איזי-ג'ט לא יניב תוצאות, כי החברה צמצמה את הצעת הרכש שלה. מומחי תעופה בבריטניה מבהירים, כי חל שינוי בעמדת איזי-ג'ט בעקבות קריסת 'מונרך', ועתה היא מעוניינת בעיקר בסלוטים של 'מונרך' בנמל גטוויק-לונדון ואף הכריזה, כי בכוונתה לגייס טייסים ודיילים של החברה הקורסת.