"כל נוסעי היינאן איירליינס יפוצו"

כך אמר הבוקר (ה') לפספורטניוז יונתן בנטל, סמנכ"ל היינאן איירליינס בישראל, בעקבות החלטת חברת התעופה הסינית לבטל אמש את הטיסה משנגחאי לת"א ובהתאמה גם את זו שצפויה הייתה לצאת היום בצהריים בכיוון ההפוך. סיבת הביטול: אזהרת יורוקונטרול למתקפת טילים במרחב האווירי הסורי

היינאן איירליינס: מביעה אמון בישראל. צילום: יח"צ

יורוקונטרול, הגוף האחראי באיחוד האירופי על התנועה במרחב האווירי מעל ליבשת, פרסם אתמול (ד') אזהרה דחופה לחברות התעופה הפועלות באזור מזרח הים התיכון, מפני מתקפת טילים מתוכננת של כוחות נאט"ו על סוריה. בעקבות האזהרה, חברת התעופה הסינית, היינאן איירליינס, ביטלה את טיסה מספר hu407 שהייתה אמורה להמריא אמש משנגחאי לתל אביב ובהתאמה גם את זו שצפויה הייתה לצאת היום בשעה 13:30.

בעקבות הביטול המידי, 265 נוסעים מצאו עצמם ללא מענה מידי. כך לפחות הלינו בפנינו מספר נוסעים: "אנחנו תקועים כאן שעות והסינים לא נותנים לנו אלטרנטיבות". יונתן בנטל, סמנכ"ל היינאן איירליינס, טוען מנגד כי תוך 4 שעות כל נוסעי הטיסה שבוטלה אמש עקב אזהרת יורוקונטרול בנוגע לנתיבי תעופה מעל המרחב הסורי, קיבלו פתרון. "198 נוסעים מתוך 265 נמצאים בבית מלון וממתינים לטיסה חלופית. כל היתר, ברובם נוסעים סינים, לקחו את הזיכוי הכספי המלא שהוצע להם ומצאו לעצמם פתרונות עצמאיים".

עוד לדברי בנטל, "כל נוסעי הטיסה שבוטלה משנגחאי לת"א וגם אלה שהיו אמורים לטוס היום בשעות הצהריים מת"א לשנגחאי, יפוצו פיצוי כספי בכפוף לחוק שירותי תעופה. כלומר, ב-3,070 שקל כל אחד".

לשאלת פספורטניוז מדוע היינאן איירליינס לא שינתה את נתיב הטיסה כפי שנהגו חברות תעופה אחרות עקב פרסום אזהרת יורוקונטרול, השיב בנטל: "מועד יציאת האזהרה היה קרוב למועד יציאת טיסה ולכן הוחלט לבטל באופן מידי. ביטחון מעל לכל".

נכון לעכשיו, טיסת היינאן איירליינס שאמורה להמריא הערב בשעה 20:50 (שעון ישראל) מבייג'ינג לתל אביב לא מבוטלת.