נציג משרד הבריאות בוועדת הקורונה בכנסת: “יש מעט מאוד מדינות פתוחות לישראלים”

אופרן גם ב...
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב telegram
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב linkedin
הבשורה היוצאת מדיון "מעקב אחרי מתווה לפתיחת השמיים" המתקיים בשעה זו בכנסת היא שאין בשורה. ח"כים: "16 באוגוסט זה תאריך של בכאילו, של נדמה לי. ישראבלוף". נציג משרד הבריאות: "עדיין אין רשימת מדינות סופית". משרד החוץ: "אנחנו לא יכולים לכפות שינוי מדיניות על מדינות". חי מהוועדה
פתיחת השמיים
ד"ר אשר שלמון, מנהל המחלקה ליחסים בינלאומיים במשרד הבריאות. צילום: צילום מסך מדיון ועדת הקורונה בכנסת

אם לשפוט את תמונת המצב לפי דבריהם של המשתתפים בדיון המתקיים ברגעים אלה בוועדה המיוחדת לעניין קורונה בנושא “מעקב אחרי מתווה לפתיחת השמיים לישראל וממנה”, נראה כי תאריך היעד שנקבע לפתיחת השמיים ב-16 באוגוסט – כפי שהכריזה עליו באחרונה שרת התחבורה, מירי רגב, בברכתו של ראש הממשלה – רחוק מלהתממש בעוד 6 ימים.

“אל תגידו שהשמיים נפתחים כי הם לא. זה דיון בעלמא. אני מרגישה אכזבה גדולה”, כך אמרה יו”ר הוועדה, יפעת שאשא ביטון, לנציג משרד הבריאות בדיון, ד”ר אשר שלמון, מנהל המחלקה ליחסים בינלאומיים במשרד הבריאות. עוד הטיחה שאשא-ביטון בנציג משרד הבריאות: “אני מוטרדת כי כבר לפני שבוע אמרתם שיש מתווה ועכשיו לא מוצג לנו מתווה. כאילו בונים פה מחדש את הגרעין של ישראל. אנחנו מדברים על מתווה לפתיחת שמיים ולא על מתווה לפצצת אטום. כל אזרחי ישראל שחשבו שהשמיים יפתחו ב-16 באוגוסט, זה כנראה לא יקרה”.

פתיחת השמיים
יפעת שאשא ביטון, יו”ר הוועדה המיוחדת לעניין קורונה בכנסת. צילום מסך מדיון הוועדה

ח”כ יוליה מלינובסקי הוסיפה ואמרה בדיון, “התאריך ששמענו 16 באוגוסט זה תאריך של בכאילו, של  נדמה לי. זה ישראבלוף. באוקראינה עולם שלישי הבדיקה מתבצעת עם תוצאות מידיות ופה בן אדם צריך לבוא לטיסה 72 שעות לפני לבדיקת קורונה. לבוא 72 שעות מנהריה, מחיפה או מב”ש. מה אין קופות חולים? לא השקיעו בזה מחשבה. אם רוצים שאנשים באמת יטיסו, אז יש קופות חולים לעשות בדיקה. אני מקווה מאוד שבסוף אני טועה ושהכל יפתח ויהיה גן עדן והכל יעבוד, אבל מניסיון מר אנחנו לא שם. יש הרבה מתווים אבל אין מי שינווט את המתווים האלה בצורה נורמלית”.

בעניין הבדיקות השיב ד”ר שלמון, “לא יהיה מצב שישראלי שירצה לטוס לאיקס ולא יוכל לטוס כי אין בדיקה בישראל. יש שתי בעיות עם בדיקות מהירות: הן מאוד יקרות והן לא מדויקות. אני מניח שהמעבדה בנתב”ג תיתן תשובה באותו יום. גם על בסיס מאגר הלאומי אנשים לא יצטרכו לחכות 72 שעות. אפשר להקים מעבדה מהר תוך שבועות בודדים. ננסה לייצר מעבדות אזוריות”.

“ישראל אדומה ומרבית המדינות לא מאפשרות כניסה לישראלים למעט 4 מדינות”

חברי הוועדה שציפו מנציג משרד הבריאות להציג בדיון היום רשימה מסודרת ומפורטת של המדינות אליהן ישראלים יוכלו לטוס ללא חובת בידוד ובדיקות בחזור, התאכזבו כשזה סירב לעשות כך. רק אחרי שלחצו על ד”ר אשר שלמון, מנהל המחלקה ליחסים בינלאומיים במשרד הבריאות ניאות לומר כך: “יש לי רשימת מדינות אבל היא לא רשמית. יש מדינות שחלקן כבר פתוחות וחלקן לא פתוחות לתיירים. נכון לבוקר ברשימה יש מדינות כמו פינלנד, לטביה, יוון, איטליה ואנגליה. עשינו בדיקה איזה מדינות מאפשרות כניסה לישראלים. ישראל מוגדרת אדומה ועקב זה מרבית המדינות, כולל האיחוד האירופי, לא מאפשרות כניסה לישראלים למעט 4 מדינות עם בדיקות: קרואטיה, רואנדה, מונטנגרו ובולגריה. המטרה לפתוח באופן בטוח את השמיים ולהוריד את הסיכונים שכרוכים בעניין הזה. כולנו רוצים לראות את ישראל נפתחת. אף אחד לא רוצה לראות את ישראל ככה”. עוד אמר, “יש מדינות עם תחלואה נמוכה כמו ניו זילנד וטייוואן. זה יותר מעשר מדינות כרגע על פניו. לא מעט מדינות אירופאיות שצריך למצוא דרך להסכם בילטרלי. מרגע שהתקנות יתוקנו, ישראלים יכולו לטוס לאותן מדינות ללא חובת בידוד וללא חובת בדיקה”.

נציג משרד החוץ, שדיבר אף הוא בדיון אמר, “לא ברורה לנו מהי הרשימה הסופית. הרשימה לא סגורה מבחינת משרד הבריאות. יש רשימה ראשונית. אנחנו במשרד החוץ עשינו בדיקה איזה מדינות יאפשרו כניסה לישראלים. ישראל מוגדרת אדומה ועקב זה מרבית המדינות, כולל האיחוד האירופי, לא מאפשרות כניסה לישראלים למעט 4 מדינות עם בכפוף לבדיקות: קרואטיה, רואנדה, מונטנגרו ובולגריה. מעבר לזה, יש מדינות נוספות כמו איטליה שמאפשרת כבר היום כניסה למספר ימים בודדים רק לאנשי עסקים, סטודנטים, איחוד משפחה ובנושאים רפואיים לפרק זמן מוגבל. גם קנדה. אנחנו מנסים לבדוק לייצר הסכמים והדבר הזה לא פשוט. התחלואה בישראל היא גבוהה ומדינות לא ששות להכניס ישראלים. הרבה מדינות סגורות בכלל ובמיוחד באסיה ולא מאפשרות כניסת ישראלים. ארה”ב כן מאפשרת כניסה אבל היא לא ירוקה ומי שחוזר משם חייב בבידוד. יש מעט מאוד מדינות פתוחות לישראלים. מחכים לשמוע ממשרד הבריאות אם הן ירוקות או לא. אנחנו מנסים לקדם הסכמים. אנחנו לא יכולים לכפות שינוי מדיניות על מדינות שונות”.

ח”כ איילת שקד שדיברה אף היא בדיון אמרה, “אם רק עכשיו מתחילים להוציא מכרז להקמת מעבדה בנתב”ג אז ייקח חודשים עד שתקום מעבדה. למה אי אפשר לעשות את זה מהר? מדינה שפרצה לגרעין האיראני, למה היא לא יכולה להעמיד מעבדה מהר?”.

ח”כ מיקי לוי אמר בדיון, “משרד הבריאות התחייב להביא בפנינו 10 מדינות שהשמיים יפתחו לאותן מדינות. אנחנו מבקשים תשובה. התחייבתם תנו לנו תשובות. מתי המתווה יוצג בקבינט”.

ד”ר שלמון הוסיף ואמר בדיון כי משרד הבריאות דן ב-3 מתווים שרק אחד מהם רלבנטי כרגע. “יש 3 מתארים עיקריים שהמתווים התייחסו אליהם: ‘ירוק אל ירוק’ – מדינה ירוקה למדינה ירוקה שלצערנו אנחנו לא שם כי הפכנו לאדומים. ‘אדום לאדום’ – כרגע זה לא מה שהולך לעבור ב-16 באוגוסט. ‘אדום לירוק’ – זה מה שעומד על הפרק וצפוי להסתיים בשבוע הקרוב. יש עוד דיון מקצועי בנושא. אין החלטה איך לקצר את תקופת הבידוד ובאיזה תדירות לשלב בדיקות. הנושא על השולחן ונידון ברצינות רבה. אנחנו דנים בחלופות. המטרה היא לאפשר בהקדם”.

יואל פלדשו, מנהל רת”א אמר בדיון, “השמיים לא סגורים הם פתוחים הבעיה היא בחובת הבידוד והבדיקות. אפשר לעמוד בתאריך העיד של 16 באוגוסט. יש תווים כחולים לחברות תעופה שמזמן פועלים ומוכרים, גם ברשות שדות תעופה. אנשים מצפים עם ציפיות גדולות אבל אם תסתכלו על יוון וקפריסין – התיירות לא חזרה לשם כל כך. אנחנו מתקדמים. זה לא מקרה אבוד. עושים הכל כדי שזה יקרה ב 16 באוגוסט”.

 

עקבו אחרי פספורטניוז בפייסבוק, בטוויטר וגם, באפליקציה

שיתוף ב email
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב linkedin

השאירו תגובה לפוסט

6 מחשבות על “נציג משרד הבריאות בוועדת הקורונה בכנסת: “יש מעט מאוד מדינות פתוחות לישראלים””

 1. אם השמיים לא יפתחו שבוע הבא זה כבר יהיה של של נוכלות!!!
  יש מדינות שאפשר לעבוד איתן ופשוט עושים את הכל לגרור רגליים ומספרים סיפורים.
  זה פשוט לא יכול להיות – אנחנו עוד קצת כבר דיקטאטורה.

 2. איש יהודי

  שידאגו להפחית או לבטל את הבידוד תלוי בדיקה
  אנחנו כבר נדאג לאן ואיך לטוס

 3. בושה וחרפה למדינת ישראל!!!! ארץ של חוסר סדר ארגון ותוכניות בכל התחומים. סופו של דבר, שכל מי שיכול לרדת מהמדינה יעשה זאת והמדינה האומללה תיוותר רק עם המסכנים שלא יוכלו לעשות זאת. נראה את הממשלה מסתדרת עם השאריות שישארו בה…. בהצלחה…!

 4. יאללה, יורדים מהארץ, האחרון שעוזב את נתב”ג שיכבה את האור…

 5. בני המנהל

  לא באמת ציפיתם שיקרה משהו מירי רגב לנהל דוכן פלאפל לא הייתי נותן לה מדינה שנחשפת במערומיה הייטק ופיתוח כן רק לא פה השערוריה תמשך ותמשך במקום לעודד חברות ישראליות נותנים לטורקים ולשאר החברות הזרות לעבוד ולעבוד בושה
  אבל אל דאגה מוניתי להכין את פרויקט התו הסגול אנח על זה חברים לא לדאוג….

 6. נמאס להיות אסיר ציון

  מדינת עולם רביעי פה. בכל העולם טסים כבר וגם אין משמעות לכך שמדינה מוגדרת כ’אדומה’ / ‘ירוקה’ מכיוון שמי שטס זו לא ה’מדינה’ אלא אינדיבידואלים ש- 99.9% מבינהם בריאים לגמרי בלי שום סימפטום או חום ולכן לא צריכה להיות בעיה להיכנס ולטייל וכנ”ל גם בכניסה לישראל. בדיקת חום פשוטה צריכה להספיק כפי שנעשית בחנויות וצריך לבטל לאלתר את דרישת הבידוד שהיא ‘ענישה’ לכל דבר ועניין ללא צורך

לתגובה

האימייל לא יוצג באתר.

רוצים לדעת כל מה שחם בעולם התיירות והתעופה?

הצטרפו לשירות הניוזלטר שלנו לקבלת עדכונים 24/7

פרסומים נוספים מאותה קטגוריה

 • תא לחץ
 • flying sport 2020

כתבות פופולריות

החדשות הכי חמות של עולם התיירות והתעופה

אני מעוניין לקבל חדשות, עדכונים והודעות פרסומיות מפספורטניוז.